Koronakrize prý na českobudějovického spisovatele Jana Bauera vliv nemá. „Vždyť je to vlastně home office. Sedím sám u počítače, přemýšlím a píšu,“ krčí rameny.

Právě teď má rozepsanou historickou detektivku ze série Případy královského soudce Melichara. „Mohu prozradit, že se bude jmenovat Ztracený diadém,“ říká. Pátrat v historii kvůli psaní mu v této době prý problém nedělá. Nahlíží totiž do encyklopedií a odborných prací, které má přímo doma. „Ale děj stejně musím vymyslet sám. Jde jen o to, aby v něm nic neodporovalo historickým skutečnostem,“ vysvětluje.

Na kontě má Jan Bauer už 197 knih a blíží se tedy ke dvoustovce, kterou odhaduje dopsat na podzim. „Je to, aniž bych se chtěl chlubit, zcela unikátní v celé historii české literatury,“ uvádí autor, který má všechny své tituly doma. Vejdou se? „Zaberou jednu menší knihovnu a část je uložena ve skříni,“ prozrazuje Jan Bauer.

Vojenská střelnice v Lomech rozděluje obyvatele, pro zachování je i senátor Chalupský a poslanec Bartošek.
Osud vojenské střelnice v Lomech je nejistý, má vedení obce postranní úmysly

Nedávno mu vyšlo druhé vydání knihy Papežova dcera o Lucrezii Borgii, údajně nejkrásnější ženě renesance, která láká spisovatele dodnes. „Musím přiznat, že dříve jsem si s ženskými postavami příliš nevěděl rady,“ uvažuje Jan Bauer. V jeho knihách se přesto ženy začaly objevovat v roli hlavních hrdinek. Kniha vyšla původně v roce 2012 pod ženským pseudonymem Anna Březinová. V nakladatelství totiž žádali milostné historické romány. „Domnívali se, že bude lepší, když bude pod nimi podepsána žena. Ta přece lépe než muž rozumí ženským citům. A tak jsem zvolil jméno své vnučky,“ objasňuje autor. Pod tímto pseudonymem napsal devět románů. „Pak jsem nechal Aničku zmizet v propadlišti dějin. Některé z těch románů vycházejí nyní znovu a Papežova dcera je jedním z nich,“ dodává.

Ve druhém vydání před časem také vyšel další román Levoboček Rožmberků, který obsahuje dvě historické detektivky ze série o Jakubu Protivovi z Protivce a mnichu Blasiovi, původně pod názvy Rožmberské dědictví a Jihlavský zlý duch.

Jak tráví Jan Bauer v této době dny? „Psaním, čtením, kouřením doutníků a venčením fenky Báry. A už se těším, až budu moci bez zábran překonávat hranice katastrů a okresů a chodit na točené pivo,“ říká na závěr.