Přes tisíc dětí si zase konečně přispí. Učitelé mohou přestat stříhat metry. Nikdo už nebude muset vynechávat své kroužky. Rodičům odpadnou nepříjemné starosti navíc.

Včerejší den lze bezesporu označit za přelomový. Město si totiž převzalo budovy Základní školy Máj I a II v Budějovicích. Učebny a další prostory jsou nyní naprosto čisté a zbavené azbestových vláken. Zbývá tak už jen dvakrát vyrazit na cestu do náhradních škol. Pak budou jarní prázdniny a v pondělí 19. března se přes tisíc dětí vrátí zpět do svých lavic spolu s desítkami učitelů.

Původně se hovořilo až o konci března, ale nakonec se to tedy podaří dříve. Při přebírání stavby tento termín potvrdil jako definitivní náměstek primátora Petr Podhola. „Obdrželi jsme informace 
o ukončení sanačních prací 
a zároveň jsme dostali zprávy, které zaručují nulu vdechnutelných vláken na metr krychlový,“ řekl.

Podle jeho slov už současnou situaci vzala bez připomínek na vědomí také Krajská hygienická stanice v Budějovicích. Stěhování zpět na Máj už tedy nic nebrání.

Město již dostalo od vedení krajské hygienické stanice potvrzení, že nemá žádné připomínky, a do škol tak již mohou začít chodit učitelé i další personál. Hodně přípravných prací bude nutné udělat například v kuchyni a jídelně májských škol.

Příprava na výuku

Spokojenost neskrývali ani ředitelé obou májských škol. Je nutné dodat, že se do budov vrací také waldorfská škola, která v místě sídlí.
„Konečně je to tady. Dnes nám byla předána vyčištěná škola a nyní zbývá 'pouze' ji připravit na výuku. Ta začne v prostorech ZŠ Máj I po jarních prázdninách 19. března v osm hodin přesně,“ potvrdil ředitel školy Luboš Staněk.
Upozornil na důležitou věc, a to, že v ten samý den již bude fungovat také školní družina a v plném provozu bude i jídelna. „Rovnou bude i na výběr ze dvou jídel,“ doplnil.

Při včerejším převzetí ještě nikdo kromě sanační firmy nevěděl, kolik toho muselo být ve školách zlikvidováno. Michal Hampejs, stavbyvedoucí společnosti SITA CZ, která měla odstranění azbestových vláken na starosti, řekl, že se firma v tomto ohledu snažila o co nejmenší škody. „Ne všechno bylo možné zachovat, ale učebnice, sešity, vybavení kabinetů či důležité archivní spisy samozřejmě zůstaly,“ upozornil.

Podle něj bylo nejvíce práce při sanaci vzduchotechniky či u požárních klapek. „Složité to také bylo v suterénu a právě v místnostech, kde zůstalo mnoho věcí, tam jsme se pak logicky zdrželi déle,“ dodal.
V této souvislosti ještě ředitel Staněk dodal, že je jasné, že návrat do školy mohou v prvních dnech provázet drobné komplikace související s vybavením, návratem k původnímu rozvrhu a celkovou organizací. „Rychle to ale překonáme,“ slíbil.
Zásadní je, že škola je přístupná již nyní, kanceláře jsou v provozu a vše se začíná vracet do normálu. „Začne i provoz zubní ordinace, která má fungovat od pondělí 12. března, tělocvičny otevřou o týden později,“ uzavřel ředitel.

Jednu etapu lze tedy pomalu uzavřít, ta druhá je ale stále otevřená a hlavně plná otazníků. Město za problémy s azbestem zaplatí až dvacet milionů korun.
Jeho expertiza přitom ukazuje na to, že pochybila dodavatelská, respektive subdodavatelská firma, takže by měla tyto náklady z části hradit. První část rekonstrukce prováděla společnost OHL ŽS, ta pochybení odmítá. Část viny pravděpodobně padá ale také na stranu města, které mělo zřejmě zateplení a výměnu oken mnohem lépe dozorovat.

Pyká hlavně magistrát
„Zatím bude vše platit město. Měli bychom se vejít do dvaceti milionů korun. Nicméně, budeme se dál dohadovat a požadovat škody po viníkovi,“ konstatoval náměstek primátora Kamil Calta.
Zdali toho ale magistrát dosáhne, není vůbec jisté. V současné době to zkouší formou mimosoudní dohody s firmou OHL ŽS. Calta Deníku potvrdil, že už se uskutečnilo první jednání. „Pokud nenajdeme společnou řeč, půjde to k soudu,“ navázal.

Včera ještě nedokázal říct, zdali bude v letních měsících pokračovat plánovaná rekonstrukce škol. Ty má totiž také provádět výše zmíněná společnost. „Zatím o tom není rozhodnuto,“ doplnil.

O část peněz za náklady spojené s „kauzou azbest“ bude chtít město požádat také ministerstvo školství, které již na podzim přislíbilo finanční pomoc. Na starosti by to měl mít náměstek primátora Petr Podhola.

„Již minulý týden jsem jednal s řediteli, aby vyčíslili vícenáklady spojené s tímto mimořádným provozem, který trvá v podstatě od začátku prosince loňského roku. Všechno sečteme, podtrhneme a pak napíšeme panu ministrovi dopis, kde ho požádáme o pomoc v této věci,“ řekl Podhola. Například za provoz autobusů, které rozvážely děti do náhradních prostor, město zaplatí až milion korun.

STRUČNĚ O POTÍŽÍCH: Před koncem listopadu 2011 město oznámilo, že jsou na májských školách výrazně překročeny povolené limity azbestových vláken v ovzduší. Budovy byly neprodleně uzavřeny a na začátku prosince začaly děti a učitelé jezdit do náhradních prostor. 20. ledna pak byla zahájena sanace škol, která je nyní u konce. Děti se vrátí do lavic 19. března.