Chtěli by jednat, ale v podstatě není s kým. Vedení českobudějovické radnice se ohledně výskytu azbestu na májských školách ocitlo v patové situaci.

Po dokončení sanace budov ZŠ Máj I a II a návratu dětí zpět do svých lavic začala radnice jednat ohledně uhrazení nákladů za způsobené škody se společností OHL ŽS, která ve školách prováděla letní rekonstrukci a zřejmě je za problém spoluzodpovědná.

Na opakovaně zmiňovanou mimosoudní dohodu to však v tuto chvíli nevypadá. Náměstek primátora Miroslav Joch Deníku řekl, že on a další náměstek Kamil Calta minulý týden počítali s dalším jednáním, které už se však neuskutečnilo. „Oba jsme se pokoušeli vedení společnosti kontaktovat, ale v podstatě s námi přerušilo i telefonická jednání,“ potvrdil Joch.

Společnost OHL ŽS v pátek na několika místech kontaktoval i Deník, ale oficiální vyjádření nezískal.
Zákulisní informace hovoří o tom, že právník firmy navrhuje také možnost vyřešit případ až u soudu. OHL ŽS má totiž k dispozici vlastní nezávislý posudek, který má hovořit v její prospěch. Už v zimě nevyloučilo tuto možnost ani město. 

Společnost OHL ŽS vloni v létě prováděla rekonstrukci májských škol a část viny za uvolnění azbestových vláken má podle tvrzení odborného posudku padat i na ni, respektive na firmu Mapoz Zliv, která pro OHL ŽS část prací prováděla.

Z tohoto důvodu se město, které také určitá pochybení přiznává, chtělo s firmou dohodnout na mimosoudním vyrovnání. Pár jednání se opravdu uskutečnilo. Cíl radnice byl takový, že by OHL ŽS především uhradila náklady na celou sanaci a některé další položky. Dohromady to mělo činit zhruba 17 milionů korun s tím, že by obě strany přiznaly část své viny a v létě by firma pravděpodobně dokončila druhou etapu rekonstrukce škol.
Mimochodem, podle radnice pochybila ohledně azbestu ve školách i krajská hygienická stanice, ta to ale v minulosti opakovaně odmítla s tím, že postupovala v souladu s předpisy.

Dosavadní vývoj jednání ale ukazuje, že otázku viny a náhrad za nutnou sanaci bude muset vyřešit soud. Jenže podobný spor může trvat měsíce, možná i pár roků. Jak již dříve upozornil Kamil Calta, podobnou situací se u nás zatím asi žádný soud nezabýval. „Je to nesmírně složitá situace a v podstatě neexistuje soudní odborník, který by s tím měl zkušenosti,“ řekl tehdy náměstek.

Nicméně obdobné potíže má paralelně s Budějovicemi také radnice Městské části Prahy 8, i zde před časem její zástupci uvedli, že je možné, že budou peníze za sanaci vymáhat soudní cestou.
Navíc pokud se v jihočeské metropoli nepodaří spor vyřešit mimo soudní síň, vyvstává otázka, kdo a kdy provede druhou etapu oprav májských škol.

Mohla by tak vzniknout i poněkud paradoxní situace, že by práce v létě prováděla OHL ŽS přesto, že by s ní město bylo ve sporu. Ve hře je také možnost, že se opravy dokončí až příští rok.
O žádných variantách ale nechtějí zástupci radnice vůbec spekulovat. Dokud je možnost, že budou jednání pokračovat a vše by mohlo nakonec dospět k dohodě, nechce se vedení ke kauze podrobněji vyjadřovat.