Jasno by v tom mělo být už dnes, kdy začínají „azbestové prázdniny“, jež potrvají do pátku. Několik stovek žáků bude mít jasno, kde bude jejich nová škola. Rozděleni mají být do pěti lokalit. Do konce týdne by pak mohlo vedení města vědět, jak dlouho budou muset být budovy základních škol Máj I, II a waldorfské zavřeny a kolik bude stát sanace objektu, kde bylo měřením zjištěno vysoké množství azbestu.
U waldorfské školy je jasné, že děti budou mít azyl v mezinárodní škole v Hluboké nad Vltavou. „Pokud tam bude pro naše děti zajištěn odvoz, tak s tím nemám problém,“ řekla Věra, matka dvou dětí, které do školy chodí.
Michal Bosák z oddělení vnějších vztahů magistrátu pak včera odpoledne potvrdil, že autobusy budou děti rozvážet a vozit zpět. „Snažíme se, abychom rodičům přidělali co nejméně starostí. Autobusy budou určitě děti rozvážet do škol, a to i na Hlubokou,“ ujistil Bosák s tím, že město, ředitelé škol a budějovický dopravní podnik ještě pracují na přesném harmonogramu.

Pojedou od točny
Autobusy by mohly pravděpodobně odjíždět od točny MHD, která je jen několik desítek metrů od májských škol. Podrobnosti zveřejní město dnes. Zatím ještě neví, co přesně se stalo, že byly při listopadových měřeních překročeny limity azbestu, když v říjnu a září tomu tak nebylo. Výsledky kontrol zdravotního ústavu ale ukazují, že koncentrace azbestových vláken v učebnách a třídách obou školních pavilonů výrazně, v některých případech až trojnásobně, překročily limity.
Ani včera si pak ještě nikdo netroufl odhadovat, kolik bude sanace stát a jak dlouho potrvá. Deník ale oslovil radnici Prahy 8, která má s azbestem ve škole také zkušenosti. Pokud by to mělo být v Budějovicích obdobné, městská kasa se pořádně otřese.

Sanace za miliony?
„Náklady samotných sanačních prací u ZŠ Na Šutce činily bez osmnácti tisíc pět milionů korun bez DPH, u ZŠ Hovorčovická bude sanace teprve probíhat po dokončení zateplovacích stavebních prací,“ sdělila mluvčí Prahy 8 Radka Wallace Prokopová.
Rodiče si ale lámou hlavu spíše s tím, kdo se postará o jejich děti v době třídenního ředitelského volna, které dnes začíná. „Babičky máme mimo město, jedno dítě půjde do školy, o druhé se musí někdo postarat, je to velká komplikace,“ uvedla maminka Liana Jedličková. Ze samotného azbestu až takové obavy nemá.
„Možná se to týká nás všech. Podívejte se na sídliště, možná to po zateplování doma dýcháme všichni, tady to akorát nikdo neměří. Snad přítomnost azbestu v malém množství děti nijak neovlivní,“ doufá Jedličková.

Ani další dotázaní neměli z azbestu veliké obavy. A podobný názor jako Liana Jedličková má i další z rodičů Petr Prázdný. „Je vůbec otázka, jak dlouho to ty děti dýchají. Vždyť ty panely jsou tady roky. Co k tomu můžu říct víc, vždyť i v panelácích to může být podobné,” uvedl.
Panika asi v tuto chvíli není na místě, ani rodiče to tak nevnímají a přejí si hlavně, aby se děti brzy mohli vrátit do čisté a nezávadné budovy.
Materiál, který dnes nikdo nechce

Faktem je, že takzvané boletické panely, které obsahují minerální vlákna a tedy i azbest, se hojně používaly při stavbách v 80. letech, měly totiž velmi dobré technické vlastnosti a o škodlivosti tehdy nikdo nevěděl.
Takže azbest, který je karcinogenní a jeho vdechování může vést později k rakovině plic, může být kolem nás a ani o něm nevíme. Pokud však nejsou panely narušeny, bezprostřední nebezpečí by člověku hrozit nemělo.

Ostatní školy v kraji by měly být v pořádku. František Kotrba z Krajské hygienické stanice (KHS) Jihočeského kraje k tomu řekl. „S nadlimitním výskytem azbestových vláken ve stavbách určených pro výchovu a vzdělávání se v našem regionu setkáváme poprvé,“ uvedl.
V posledních několika letech KHS řešila problémy spojené s azbestem ve dvou případech. Šlo o stavební úpravy na základních školách v Táboře a v Českých Budějovicích. „V obou případech byly nedostatky zjištěny již ve stadiu posuzování stavební dokumentace, a proto mohlo dojít k jejich rychlému odstranění,“ doplnil Kotrba.