A pak že jsou Vánoce jenom křesťanské svátky! Lidé, kteří sem na jih Čech přišli z různých koutů světa, slaví Vánoce stejně jako jejich noví přátelé a známí.

„Žijeme v České republice, kde lidé slaví Vánoce, tak je slavíme také stejně jako Češi,“ říká sympatická Liya Guliyeva z ázerbájdžánského Baku, kde žijí především muslimové.
„Dodržujeme zdejší zvyky a tak je to správné. A naučila jsem se dokonce dělat i bramborový salát,“ směje se žena, která přiznává, že spíš než kapr jí chutnaly mořské ryby z Kaspického moře.
„Doma jsme rádi jídali i černý jeseteří kaviár,“ zasní se a ve vzpomínkách se vrací do rodné země plné nafty a biblických granátovníků.
„Do Českých Budějovic jsem se s manželem i synem přestěhovala před necelými třemi lety,“ říká Liya Guliyeva. „Přijeli jsme sem jako turisté a moc se nám tu líbilo. Jsem elektroinženýrkou, manžel je psychiatr. Jenže je těžké tady na jihu Čech sehnat práci v oboru, který máme. Tak jsme si otevřeli obchod s tradičními tureckými cukrovinkami a dalšími dobrotami.“

Obchůdek s originálními potravinami Aladin najdou milovníci orientálních lahůdek v českobudějovické pasáži mezi Krajinskou a Českou ulicí.
„Máme tu baklavu, chalvu, sladkosti, které se tradičně vyrábí z ořechů a medu.“
Mohou sem ještě před Vánoci zavítat ti, kteří se nespokojí u vánočního stolu jen s tradičními vanilkovými rohlíčky, kokoskami nebo lineckým cukrovím.
„A máme tady i granátovou stoprocentní šťávu, která je přímo z mého rodného Ázerbájdžánu,“ láká k ochutnání vynikajícího přírodního nápoje usměvavá podnikatelka.

„Jako vy slavíte Mikuláše, chodíte do ulic a radujete se, u nás slavíme v březnu svátek jara Novruz bayram,“ pokračuje Liya Guliyeva. „Procházeli jsme ulicemi Baku a náměstími, kde lidé zapalují ohně. Nejkrásnější byla osvícená historická Panenská věž.“

Dalším svátkem, který slaví v Ázerbájdžánu, je Kurban Bayram na připomínku obětování Bohu.
„Lidé zabíjí jehně, berana nebo ovci a rozdělí jej na sedm částí, které připraví. Jeden kus nechají doma a ostatní rozdají chudákům a bídným.“ Bez lidí kolem si neumí družná Liya svůj život představit. Rodina z Ázerbájdžánu má v Českých Budějovic své známé.

„Setkáváme se a přátelíme se. Na jihu Čech žijí dobří lidé, kteří jsou srdeční a vřelí stejně jako lidé u nás v Ázerbájdžánu,“ svěřuje se Liya Guliyeva. „Když jsme sem přijeli před lety jako turisté, rozhodli jsme se tady zůstat. Proč budeme podnikat v Ázerbájdžánu, když můžeme podnikat v Evropě? řekli jsme si s manželem a zůstali tady. Do Prahy jsme nechtěli, v Českých Budějovicích je pro nás mnohem lépe.“

Na jihu Čech se jim líbí, jenom ta zima…
„U nás je dnes patnáct stupňů,“ směje se Liya Guliyeva u výborného cukroví, zatímco venku před prodejnou Aladin křupe zmrzlý sníh a lidé chodí po uši zabalení v šálách.
„Rádi bychom naše orientální cukroví dávali do zdejší kavárny nebo čajovny,“ přeje si nad šálkem turecké kávy, aby jej ochutnalo co nejvíce Jihočechů.

Na vánoční svátky a Nový rok nebudou sami. „Přijede k nám z Baku matka i bratr,“ raduje se z návštěvy Ázerbájdžánka, pro které se staly Budějovice druhým domovem.
„Kromě vánočních jídel uvařím i ty naše. Z jehněčího masa a rýže zhotovím tradiční plov a nebo kuře s rozinkami, švestkami a mletými ořechy,“ plánuje žena s nadšením.

Až půjdete Krajinskou, zastavte se. Na kus vynikající baklavy nebo na kus řeči. Obojí stojí za to.