Už proto, že ředitelka husineckého azylového domu Eva Dvořáková žije v Týně. Necharitní zařízení, které se specializuje na rodiny s dětmi, které se ocitly bez přístřeší, Týn nad Vltavou ani nejširší okolí nemá a už nyní je víc než jasné, že ho potřebuje jako sůl.

„Nápad na zřízení azylového domu u nás v Týně se mi velice líbí. Byl jsem mile překvapen, až šokován, v tom dobrém slova smyslu, co paní Dvořáková v Husinci se svými dvěma spolupracovníky dokázala. Její azylový dům je opravdu vzorem toho, jak by taková zařízení měla vypadat. Přitom hospodaří opravdu s minimem finančních prostředků,“ řekl Deníku starosta Hájek.

Eva Dvořáková, která se už také řadu let zajímá o opuštěné seniory, postižené lidi i lidi kteří se dostali do sociální krize, by ráda působnost svého občanského sdružení Rybka rozšířila. Proto oslovila starostu Týna nad Vltavou.

Její azylový dům na Prachaticku slouží jako jediný v republice pro kompletní rodiny. To proto, aby rodiny nemusely být rozdělovány a tím se nedostávaly ještě do větší krize. „Když jsou rodiny pospolu, jde vše snáz. Všichni dospělí, kteří u nás v Husinci jsou, musejí pracovat, děti zase chodí do školy a pro ty malé od roku a půl jsme u nás otevřeli 'školku'. Podobné zařízení bych ráda otevřela co nejdříve i v mém rodném Týně nad Vltavou,“ svěřila se s plány Eva Dvořáková.

Azylový dům by mimo jiné mohl do města od státu přinést i značnou finanční dotaci, právě díky tomu, že by zde tento dům vznikl, rozšířila by se i kapacita krizových míst pro oběti domácího násilí.

„Ten nápad se mi líbí. Samozřejmě, že to nezáleží vše na mně, ale i na radních a zastupitelích, nicméně pomáhat potřebným a těm, kteří se dostali do krize, ale chtějí žít spořádaně, je potřeba a rád bych v tomto udělal vše, co bude v mých silách,“ řekl starosta Karel Hájek.

Eva Dvořáková může počítat i s podporou dalších politiků. Například exministra kultury Vítězslava Jandáka, který se stal patronem jejího zařízení na Šumavě. „Na podzim jsem tam otevíral jejich 'školičku'. Paní Dvořáková dokázala to, že i z malých prostředků se dají dělat zázraky. Její azylový dům, ale i školka pro děti klientů je unikátem,“ nechal se slyšet Jandák.

Jak sama Dvořáková říká, azylový dům není žádná špeluňka pro bezdomovce, ale místo, kde lidé, jimž osud zrovna dvakrát nepřeje, najdou alespoň na chvíli svůj domov. „Do takové situace se může dostat každý, třeba i dnes úspěšný, finančně zabezpečený člověk,“ dodává jednu ze zkušeností Eva Dvořáková.

Azylové domy fungují například v krajském městě. Zařízení pro ženy a pro matky s dětmi jsou součástí příspěvkové organizace města. „Azylový dům pro muže v Riegrově ulici provozuje městská charita a náklady na jeho provoz hradí město,“ uvedla pro Deník tisková mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Welzlová. „Kapacita těchto zařízení je zcela využita a město je s jejich provozem a službami spokojeno,“ konstatovala vedoucí odboru sociálních věcí magistrátu Pavla Mikšátková.