Teď ale o azylový dům nestojí jen lidé bez přístřeší, ale i ti, kdo dříve bydleli na ubytovnách. „Příčinou zvýšeného zájmu o naše služby jsou přísnější podmínky pro získání dávek na bydlení. Už není tak snadné je získat, úřad práce žadatelům proplatí nejlevnější bydlení, a tím je právě azylový dům. Navíc u našich klientů je díky sociální práci i vyhlídka na zlepšení jejich  situace," vyjmenovává důvody přílivu nocležníků Václava Novotná.

Radost z toho nemá ale dvaačtyřicetiletý muž bez domova, jenž si nepřál prozradit své jméno. „Zatím to jde přežít, ale když hodně mrzne, chodívám do azyláku," spoléhal se dosud na možnost noclehu bez rizika umrznutí. Podle Václavy Novotné je ale zařízení připravené i na nouzový režim. „V kulturní místnosti budou mít zájemci možnost přečkat noc vsedě, ale v teple," slibuje.

Ví ale, že určité procento bezdomovců zůstane i tak raději venku. „Jsou to třeba cizinci, kteří nemají nárok na jakékoli dávky a jsou úplně bez prostředků, nebo třeba lidé trpící sociálními fobiemi. I když je přemlouvá i městská policie, oni spát do jedné místnosti 
s více lidmi nepůjdou," vysvětluje. Větší pozornost lidem přespávajícím na ulici budou proto v zimním období věnovat i terénní pracovníci. „Ze šatníku mohou takovým lidem poskytnout teplé oblečení a deky," naznačuje vedoucí azylového domu.

I proto pracovníci městské charity uvítají, pokud někdo pro takové účely věnuje starší oblečení. „I když sbírka, kterou jsme před časem vyhlásili, oslovila řadu lidí, stále nám chybí teplé zimní oblečení, jako jsou zimní bundy, čepice, rukavice, ale i ponožky," vzkazuje Václava Novotná.

Drobné součásti zimního oblečení, ale i třeba hrnečky, hygienické potřeby nebo trvanlivé potraviny mohou zanedlouho najít lidé bez domova v dárkových balíčcích, které se budou rozdávat 19. prosince při tradiční vánoční večeři. „Podávat se bude klasika, smažený kapr, rybí polévka," přibližuje.

Novinkou letošní zimy, která jistě také potěší žaludky lidí bez prostředků, je i možnost dostat teplou polévku nejen ve všední dny, ale nově i v sobotu. „Běžně rozdáme kolem padesáti porcí, pro řadu lidí je to jediné teplé jídlo," říká Václava Novotná. Zatímco přes týden kupuje azylový dům várnici polévky od menzy Jihočeské univerzity, o uvaření sobotní se postarají řádové sestry Kongregace Nejsvětější svátosti. 

Zájemci ji budou dostávat 
v zimním období od 7. prosince do konce března příštího roku. Vydávat se bude od 14 hodin. „Polévka s chlebem je pro potřebné lidi zdarma. Chceme jim alespoň tímto způsobem pomoci v mrazivém zimním období," upřesnila ředitelka budějovické Diecézní charity Michaela Čermáková.