Nemají střechu nad hlavou nebo žijí v naprosto nevyhovujících hygienických podmínkách a blížící se zima tak pro ně představuje obrovský problém. Nyní však svitla lidem bez domova nová naděje.

Sociální pracovníci jim rozdávají brožury Českobudějovický průvodce životem bez domova, které jim mají pomoci pobyt na ulici usnadnit. K dispozici jsou i v informačním centru magistrátu, na obou nádražích a u některých neziskových organizací. „Najdou zde například informace o tom, kde mohou přespat, najíst se a umýt, kde si mohou vyprat oblečení nebo získat zdravotnické ošetření,“ popisuje Erika Jarošová z českobudějovické Městské charity. Kromě toho se dozvědí zájemci z brožury i to, kde a jak si mohou vyzvednout ztracené doklady, a získají zde i kontakty na pracovní agentury a organizace, které se v krajském městě bezdomovcům věnují. Všechny nejdůležitější informace najdou i na věcech denní potřeby – zápalkách, mýdlu či dámských hygienických vložkách, které jim pracovníci charity také v těchto dnech rozdávají.

„Ta brožura se mi už dostala do ruky a myslím, že je to dobře udělané. Všechno důležité tam je, takže to určitě vítám,“ reagoval 56letý Václav, který žije na ulici už třetím rokem. Ocitl se zde po rozvodu, který jej psychicky natolik zdeptal, že začal pít a přišel záhy o práci.

Momentálně nejčastěji přespává na parovodu u lávky za vlakovým nádražím. „To víte, pár let před důchodem to není nic jednoduchého. Teď už jsem si docela zvykl, ale začátky byly kruté,“ popisuje prošedivělý muž. S blížící se zimou se jeho obavy z následujících dnů stupňují. Většinou totiž nocuje přímo na ulici, nabídky noclehu v azylovém domě využívá jen zřídkakdy.

„Loni to bylo strašně dlouhé, snad to bude letos mírnější,“ neskrývá Václav své přání do budoucna. Na příchod zimy se už v současné době připravuje i azylový dům sv. Pavla v Riegrově ulici. Při silných mrazech zde bude platit stejně jako loni krizový režim – v místnosti denního centra vznikne provizorní noclehárna, kde může složit hlavu až kolem 25 klientů.

Sociální pracovníci budou vůči nim tolerantnější než jindy, pokud například nebudou agresivní, tak mohou mít v krvi i vyšší hladinu alkoholu, což je zde jinak nepřípustné. „Máme domluvu s městskou policií, že když narazí na někoho, komu hrozí umrznutí, tak ho k nám můžou kdykoliv přivézt, i v noci. Alespoň u nás přenocuje v teplé místnosti,“ vysvětlil ředitel František Kaiseršot.

Podle náměstka primátora Rudolfa Vodičky není projekt na zvýšení informovanosti bezdomovců prostřednictvím brožury jediným, který v letošním roce město a charita uspořádaly. „Ve spolupráci s městskou charitou jsme zavedli výdej teplé polévky. Magistrát tuto snahu podpořil částkou 40 tisíc korun,“ uzavřel Vodička.