Jde o moderní, klimatizovanou schránku, která zajistí, aby se odložené miminko dostalo okamžitě do péče lékařů. Odložení dítěte do BabyBoxu není trestné a je anonymní.

Prachatice zůstaly na jihu Čech až na konci. "Jsou nejmenší a pravděpodobnost potřeby BabyBoxu v malém městě je menší než ve větších městech," směje se Ludvík Hess. Na místě doplnil, že Prachatice nejsou posledním okresním městem v republice, kde schránka chyběla. Na řadu ještě přijdou města Tachov, Louny a Rokycany. Pak přijde na řadu další práce. Ludvík Hess, který sám sebe označuje za "Babydědka", chce začít s výměnou prvních deseti nainstalovaných BabyBoxů. Ty chce nahradit modernějšími.

Podívejte se, kolik jihočeské babyboxy zachránily životů:

Podívejte se, kolik jihočeské babyboxy zachránily životůZdroj: Deník/ Miroslava Jindrová

„Změna je poměrně výrazná. Ty původní se otevíraly manuálně, byly pouze vytápěné a byly plechové,“ vysvětluje. Moderní schránky, kterou mají také Prachatice, se otevírají a zavírají automaticky, spolu s vytápěním jsou také klimatizované, a plechy nahradil nerezu. Také softwarově jsou lépe vybaveny, personál nemocnice, kde je box umístěn, i Ludvík Hess okamžitě při otevření boxu dostávají zprávu o tom, že byl použit a nechybí ani obrázek. „Celkem pět různých signálů jde do napojených telefonů či zařízení,“ vysvětluje.

Babybox u G-centra na Pražském sídlišti v Táboře na Bílou sobotu 11. dubna ráno ukrýval malého chlapce.
V táborském babyboxu našla sestřička na Bílou sobotu klučíka. Dostal jméno Milan

Výrobcem BabyBoxů je Zdeněk Juřica. Podle Ludvíka Hesse je právě Zdeněk Juřica nejen výrobce ale také ten, kdo vymýšlí a inovuje prvky v BabyBoxu, aby byl pro miminka i obsluhu přívětivý. „Výroba trvá nejméně dva měsíce. Pracovat s nerezem je komplikované a k němu pak musíme připravit software na míru a ještě zajistit jeho napojení na datovou sít nemocnice, kam ho instalujeme,“ vysvětlil Zdeněk Juřica.

Vše o babyboxech
na jihu Čech najdete ZDE.

Prachatický BabyBox je umístěn u dětské ambulance jen pár kroků od hlavního vchodu. Místo je podle slov Michala Čarvaše, ředitele Nemocnice v Prachaticích, vhodné už jen proto, že je nejblíže samotnému dětskému oddělení. „Jiná varianta nebyla možná vzhledem k výškovému uspořádání objektu nemocnice. Kamerový systém místo nesnímá, anonymita je tak zajištěna,“ ujistil Michal Čarvaš, podle kterého se umístění schránky plánuje už od podzimu. Počítač, který je se schránkou propojený a personálu nemocnice hlásí, že byla otevřena, bude umístěn na dětském oddělení nemocnice. Michal Čarvaš BabyBox v nemocnici vítá a věří, že jeho využití bude minimální. „Jde o jistotu pro lidi, kteří se mohou ocitnout v bezvýchodné situaci, i šanci na život pro odložené miminko,“ zdůvodnil ředitel nemocnice umístění BabyBoxu v prachatické nemocnici. Prachatický BabyBox je od úterý funkční a chystá se zkušební provoz. Slavnostní otevření je naplánováno na 8. března.

Babybox v Českých Budějovicích.
V budějovickém babyboxu nalezli holčičku. Dostala jméno Viola

S BabyBoxy začal Ludvík Hess skoro před šestnácti lety. Dnes už ani neví, jak k tomu došlo. „Bylo mi úzko, když jsem se doslechl o děťátku, které bylo někde odložené. Nejvíc mě u srdce braly tragické případy,“ vzpomíná. Výroba a instalace jedné schránky, která zachraňuje dětské životy, vyjde na přibližně tři sta tisíc korun. „Za patnáct a půl roku zachránily dvě stě čtrnáct děťátek,“ říká "Babyděděk". Náklady na vybudování schránek Ludvík Hess platí především prostřednictvím regionálních dárců, které v tuhle chvíli oslovuje s žádostí o finanční příspěvek na prachatický BabyBox. Hlavním dárcem financí v Prachaticích bude Nadace Agrofert.

Ludvík Hess se s některými z dětí z BabyBoxu stýká a přátelí se s jejich rodiči. „Mám jedenáctiletou holčičku, která dokonce otevírala BybyBox v Nymburku, a když mi pak řekla, že mě má ráda, měl jsem slzy v očích,“ vypráví Ludvík Hess a dodává, že ona jedenáctiletá slečna od svých rodičů ví, že je z BabyBoxu, což Ludvík Hess považuje za správné.