Málokdo ale už ví, že ten samý motocykl patří českobudějovickému sběrateli motorek Petru Hošťálkovi. A že dokonce je v sezoně k vidění v muzeu na Piaristickém náměstí mezi ostatními skvosty na dvou kolech.

Filmový matador

„Vdobě socialismu jsem se rozlobil a odešel na volnou nohu. V té chvíli jsem se začal živit tím, že jsem půjčoval svá historická vozidla pro televizi a film,“ řekl včera majitel harleye Petr Hošťálek. „Čili u filmu o mě veděli. Ale v tu dobu jsem měl jednu známou na Barrandově, která byla shodou okolností asistentkou režiséra seriálu Bylo nás pět. A když hledali motocykl, tak ona jim řekla, že se zeptá známého,“ dodal s úsměvem.
Filmový štáb se pak přijel na motorku do Budějovic podívat ale naprosto nečekaně.


„Zrovna přijeli, když harley stál nablýskaný na dílně. Ale jediné co neměl, byl sajdkár, takže ten se pro potřeby seriálu dolakovával. Kamarád lakýrník a písmomalíř mu dal naprosto stejnou podobu jako měl motocykl,“ vysvětlil sběratel. „V tu dobu ale harley nebyl můj, patřil mému synovi. Kterému jsem motorku věnoval, kdy mu bylo osm let.“

Motorky i bouraly

„Na natáčení jsme samozřejmě jezdili i společně,“ podotkl Hošťálek, který filmařům pomáhal také se servisem amerického stroje. „Většinou se opravovací scény odbývají kamufláží, ale tehdy jsme skutečně přistoupili na to, aby se motor celý rozebral, aby byla scéna naprosto autentická. Protože tam je i vidět celistvý válec s hlavou, prostě tak, jak by to skutečně vypadalo, když se motor zadřel,“ pokračoval ve vyprávění.
Petr Hošťálek ale nepůjčil motocykl do seriálu Bylo nás pět, ale do mnohých dalších.


„Ale stalo se mi mockrát, že herec, který s tím měl jezdit, to samozřejmě neznal a způsobil na tom hrozné škody. Ve filmu Anděl s ďáblem v těle pan Somr měl jezdit také s tímto harleyem a trošku to nezvládl a projel s mým harleyem kašnou. Nakonec jsem tu scénu projel já sám.“

 

Harley – Davidson


TYP: HD model D

ROK VÝROBY: 1930

OBSAH: 750 ccm

VÝKON: 18,5 koní

MAX. RYCHLOST: sólo: 113 km/h
se sidecarem: 85 km/h

MAJITEL: Petr Hošťálek