„Role, jakou měl rocker Bandidos při tvrzeném únosu hrát, je záhadou i pro kriminalisty,“ napsal linecký list OÖN.

Obhájce obviněného Andreas Mauhart v deníku řekl, že je nesporné, že jeho klient na místě byl. „Že čin byl plánován, je také mimo pochybnost. Ještě před jeho uskutečním ale R. z místa utekl, a při dobrovolném odstoupení od skutku nejde v Rakousku o trestný čin,“ řekl a dodal: „Drobná paní zahnala dva velké zlé chlapce na útěk. To je zhruba tak reálné, jako kdybych já knockautoval Mika Tysona.“ Podle deníku vyjádřil určité pochybnosti i vedoucí vyšetřování věci, když prohlásil, že se podezření proti Edgaru R. zatím neutvrdila. Oběť tvrzeného přepadení nicméně pachatele poznala, dodal list. Po jeho komplici policie mezinárodně pátrá.

Jak jsme uvedli, Marvina R. chce v Linci vyslechnout i zvláštní vyšetřovací komise státního zastupitelství z německého Ellwangenu, která šetří únos a vraždu manželky bankéře z Heidenheim, který vykazuje paralely s případem v Puchenau. „Sledujeme tuto stopu jako každou jinou,“ řekl v OÖN státní zástupce Armin Burger. „Dosud nejsou žádné poznatky k tomu, že by Marvin R. měl s usmrcením ženy něco do činění,“ potvrdil mluvčí policie v Heidenheimu. To podle OÖN potvrzuje i identikit pachatele této vraždy, na němž je muž o asi dvacet let mladší než R. Mohl prý ale rovněž pocházet z Bandidos a mít také delší vlasy.

Češi kradli auta

Tresty od tří a půl roku do osmi let uložil v pátek soud v Linci třem Čechům, kteří loni od července do prosince odcizili vloupáním do autosalonů v Horních a Dolních Rakousích, v Solnohradsku a v Korutanech nová osobní auta v celkové hodnotě půl milionu eur. „Obžalovaní se s výjíimkou jednoho útoku doznali,“ napsal linecký deník Volksblatt. „Uvedli, že kradli pro polského objednavatele, který jim platil za jedno auto údajně 20 000 korun.“ Podle listu se hlavní obžalovaný ve věku 35 let kromě toho podílel na krádežích s jiným komplicem v letech 2007 a 2008. „Na jeho kontě má být 26 odcizených automobilů v celkové hodnotě 1,2 milionu eur,“ uzavírá Volksblatt.

Tak na záškoláky!

„Notorický záškolák“ z bavorského Marktredwitzu musí na 63 dny do vězení. „Zatykač na něho vydal úřední soud ve Wunsiedlu,“ píše PNP. Dnes 20letý mladík silně zanedbával docházku do odborného učiliště, za což mu okresní úřad uložil v letech 2008 a 2009 čtrnáct pokut v celkové výši 2720 eur. „Protože v placení taky nebyl zrovna akurátní, nechal ho nyní soud zavřít. Pobyt ve vězení ho nicméně nezbaví povinnosti peněžité sankce uhradit,“, uvádí pasovský list.

Vzducholoď kamsi zmizela

Linecký deník OÖN dál rozebírá případ uletěného balonu, 40 metrů dlouhé „vzducholodi“ z plátna studenta univerzity umění Maximiliana H. (31). Jak jsme uvedli, hrozí mu stíhání pro obecné ohrožení, případně pro správní přestupek neoznámeného vzletu. Naopak armáda, která jeho výrobek provázela přes Rakousko stíhačkami Eurofighter, oznámila, že mu doprovod nebude účtovat. Nyní se vyjádřil rektor univerzity, podle něhož škola žádné důsledky pro studenta nevyvodí. Zda se při této diplomové práci nedopustil nějakých chyb, k tomu se univerzita nechce vyjadřovat. Otázkou nicméně je, zda studentova práce bude vůbec moci být vyhodnocena, poznamenaly OÖN. Maximilan S. k věci nekomunikuje.

K pohybu balonu nejsou žádné nové informace. Podle posledních zpráv měl být spatřen nad Řeckem. Řecké velvyslanectví potvrdilo, že po ně pátrá, ale dosud bez úspěchu, protože na radarech není takové plavidlo vidět. Podle vyjádření kontrolního úřadu bezpečnosti leteckého provozu v Rakousku let vzducholodi nepředstavoval extrémní nebezpečí pro letadla, protože při jeho velikosti by jej osádka letounů včas zpozorovala i bez varování. Při průletu nad Rakouskem ostatně byla letadla o jeho pozici informována přes Austro Control podle dat sdělovaných Eurofightery.

Proběhl se

André Lange (40) z bavorského Bad Endorferu absolvoval s 50 dalšími supervytrvalci Alpský ultraběh Mnichov – Innsbruck v délce 100 mil s převýšením 1700 metrů. „V cíli byl za 18:30 hodiny,“ informoval pasovský deník PNP.

Drahé kouření

Pokutu 500 eur uložil úřední soud v Pasově 50letému gastronomovi, v jehož lokálu policie dvakrát zjistila kouřící hosty. „Jde o stejného restauratéra, který zakázal vstup iniciátorovi úspěšného referenda proti kouření Sebastianu Frankenbergerovi,“ poznamenal deník PNP. Popisuje, že hlídka zahlédla 25. listopadu skrze okno restaurace tři nebo čtyři kouřící hosty. Než vešla dovnitř, vyběhl hospodský ven a křičel, že ho zákaz kouření nezajímá a jestli policie nemá nic jiného na práci. Stejný scénář se opakoval 20. ledna, kdy tam kouřili dva hosté. Gatronom tvrdil, že hosty nechává kouřit v místnosti, aby nedělali hluk na ulici. „Neoživujte dozorčí praktiky Třetí říše,“ vyzýval hospodský hlídku. Pořádkový odbor poslal restauratérovi pokutu na 250 eur, při druhém přestupku už 400 eur.

Dotyčný se k projednání u soudu nedostavil. Jeho zástupce mínil, že když policie nebyla uvnitř zařízení, není přestupek hospodského prokázán. Dotyční prý mohli také kouřit cigarety bez nikotinu, argumentoval. Soud to ale označil za tezi odtrženou od života. Shledal obžalovaného vinným a jako správné označil, že hlídka si vstup nevynucovala, aby neeskalovala konflikt. Delikventovi nedbajícímu zákona uložila za první provinění trest 200 eur, za druhé 300 eur. Rozhodnutí není pravomocné.

Bez pilulek ani ránu

Průměrný Rakušan spolyká za rok 1010 jednotek léků – tabletek, lžiček či kapek. „Ve srovnání s dalšími zeměmi unie je to málo,“ napsal deník OÖN.
Za léky statistický Rakušan vydá ročně 416 eur, z čehož mu 70 procent uhradí pojišťovny. Nejvíc se léky „krmí“ Francouzi, kteří jich spotřebují 1452 jednotlivých dávek. Zaplatí za ně 491 eur. Další pořadí podle konzumace: Británie 1275 (228), Švédsko 1240 (306), Recko 1190 (540), Švýcarsko 1106 (572), Německo 1086 (516), Rakousko 1010 (416), Itálie 793 (322), Nizozemsko 674 (298).

Vlakem přes hranice

Historickou smlouvu o spolupráci uzavřeli ve Stožci Pavel Kosmata za České dráhy a ředitel Ilztalbahn (ITB) Thomas Schempf. Píše o tom pasovský deník PNP. Od 16. července, se zahájením provozu ITB, bude tzv. „Donau-Moldau-Ticket“, tedy jízdenka ITB, po překročení hranice platit i ve všech vlacích ve významné části jihočeských tratí. Naopak jihočeská „Sport-Karta+“ bude platit až na pasovské nádraží. „Tím je poprvé od konce války iniciován přeshraniční provoz osobní dopravy,“ píše PNP. „S jedinou jízdenkou budou moci cestující projet z Pasova až do Vimperka, Prachatic, Českých Budějovic nebo do Českého Krumlova.“ Na bavorské straně v opačném směru se dá jet s ITB vlakem z Pasova do Waldkirchenu. Navazující úsek bez kolejí do Haidmühle překlenují navazující autobusy a z Nového Údolí lze pokračovat opět vlakem.

Červený kříž, věc cti

Více než 900 dobrovolníků získal loni do svých řad Červený kříž v Horních Rakousích. Jejich nábor je od roku 2003 profesionálně organizován, v poslední době již 161 proškolenými koordinátory. „Díky tomu Červený kříž v zemi během uplynulých deseti letech počet svých členů zdvojnásbil,“ chválí deník OÖN.

8,4 milionu sousedů

Se začátkem roku žilo v Rakousku 8 404 252 lidí, o 29 000 víc než před rokem. Jedenáct procent občanů (927 612, o 32 468 víc než před rokem) mělo zahraniční původ. Na přírůstku se nejvíc podílejí přistěhovalci (přišlo o 27 695 víc osob, než kolik se vystěhovalo), a o 1543 bylo víc porodů než úmrtí. „A Rakousko roste dál, v prvním čtvrtletí 2011 stoupl počet obyvatel o dalších 10 386,“ napsal deník OÖN. Víc lidí žije i v Horních rakousích, a to 1 412 640, o 1402 víc než před rokem. Jedinou spolkovou zemí, kde se počet obyvatel snížil, jsou Korutany.

Nebezpečí v MHD

Denně průměrně dva trestné činy se loni staly v prostředcích linecké hromadné dopravy, napsal deník OÖN. Policii bylo oznámeno 747 deliktů: 90 násilných činů, 93 poškozování cizí věci a 564 kapesních krádeží. Čísla zahrnují i přestupky spáchané na zastávkách (30,9 procenta). Situace se podle policie lepší, v roce 2009 došlo k více než tisícovce trestných činů. Ke zvýšení bezpečnosti cestujících požadují lidovci zavedení kamer do vozů MHD, což by policie uvítala.

Drahé nepůjčování syna

Žena z Vídně, která rozvedenému manželovi čtyři roky zabraňovala v kontaktu s dnes již 15letým synem, musí otci dítěte zaplatit vysoké bolestné. „Rozhodl to Nejvyšší soud,“ píše list OÖN. Podle žaloby otce bývalá manželka syna proti němu neustále štvala a trvale mu bránila v návštěvách. Nakonec z toho začal trpět depresivními stavy a blouznit. Zažaloval o 7000 eur odškodnění psychické újmy.

Nejvyšší soud poprvé rozhodl, že duševní bolest utrpěná tím, že žalobce neměl tak dlouho kontakt se synem, spadá do režimu nároků na odškodnění, píše deník. Experti rozsudek označují za judikát pro další rozhodování soudů. Drastický trest by měl být signálem rodičům, aby děti nezatahovali do svých sporů.