Tak by se dal stručně shrnout příběh podniku ve Stejskalově ulici v Českých Budějovicích.
Bar, sídlící v přízemí Domu evropské kultury, má všechno, jak náleží, elegantní stolky a židle, pěkně vyvedený název a otevírací dobu na dveřích. Jen se pozapomnělo na žádost o povolení k provozu…

Vše se provalilo ve chvíli, kdy sousedům začala vadit příliš hlučná hudba a další rušení nočního klidu. „V sobotu někdy ani nemůžu spát. Není to jen do deseti večer, je to i po půlnoci,“ říká na adresu baru mladá žena bydlící v domě naproti. „Hudba a hluk, to je v pátek a v sobotu pořád,“ popisuje svou zkušenost Petr Nechvátal, další z obyvatelů Stejskalovy ulice. „Policie přijede a na chvíli se to zklidní,“ dodává Nechvátal, ale dlouhodobě se podle něho situace nelepšila.

Stížnost

Petice zdejších obyvatelů zamířila i na magistrát. Problémem se na svém posledním zasedání zabývala i rada města. „Museli jsme dát za pravdu stížnosti,“ řekl k tomu včera primátor Juraj Thoma.
Městská policie eviduje k podniku už několik desítek výjezdů. „Od dvanáctého ledna provádíme pravidelné kontroly, zatím jich bylo asi padesát,“ zmínila tisková mluvčí městské policie Kateřina Schusterová.

Stížnosti začaly narůstat počátkem roku. Ale jen v jednom případě bylo zahájeno správní řízení kvůli rušení nočního klidu. Místní šetření, které se potom konalo v polovině února, ukázalo překvapivou skutečnost. Uprostřed města se provozuje bar v prostorách, které byly zkolaudované jako prodejna… „Při kontrolní prohlídce stavby bylo zjištěno, že kavárna není zkolaudována,“ potvrdila tisková mluvčí magistrátu Jitka Welzlová skutečnost, že prostory jsou oficiálně určeny pro něco jiného než provozování baru.

Přímo na místě byl podle Welzlové vydán ústní zákaz užívání stavby a bylo zahájeno i správní řízení o odstranění stavby. Sankce může být až statisíce korun. Kavárna podle informací z magistrátu fungovala od poloviny března 2009 do prvního týdne února 2010. Hygienici vydali pro podnik podmíněně kladné stanovisko a chtěli, aby při zkušebním provozu bylo provedeno mimo jiné měření hluku. O zkušební provoz ale nikdo nepožádal.