Přenesl jich 22 na vzdálenost 40 metrů – tedy váhu kolem 50 kilogramů. Předchozí rekorman z Austrálie to dokázal jen se dvaceti tupláky. „Nedávno se pokoušela o rekord v show o Superbavoráka také žena, která zvládla devatenáct plných sklenic,“ píše pasovský list PNP.

A propos tupláky. Letos na Oktoberfestu v Mnichově (začátek 18. září) budou stát mezi 8,30 a 8,90 eura. Loni to bylo 8,10 – 8,60. Podražila ale i obyčejná voda k pití – litr bude za 7,30 eura (loni 6,63). Při rezervování si místa ve stanu musejí zájemci zaplatit podle zvoleného času hospodskému 20 až 80 eur za poukázky na budoucí konzumaci.

Putujte zdravě!

Také sdružení Hornorakouská turistika „jede“ na vlně ochrany životního prostředí. Nabízí pěším a cykloturistům túry včetně ubytování, které jsou šetrné k přírodě minimalizováním emisí C0Ŗ. Absolventům pak je vystavován certifikát rakouského ministerstva životního prostředí o tom, kolik COŖ „zavinili“.
Redaktor lineckého deníku OÖN, který si projekt vyzkoušel a na kole jel podél Dunaje ze Schärdingu do Křemže, si tak po třech nocích v doporučovaných hotelích odnesl ministerský diplom, že přírodu zatížil jen 2,8 kg emisí.

„Hornorakouská turistika kooperuje při těchto akcích s prověřenými hotely, které splňují přísné podmínky ministerstva životního prostředí,“ píše list. „Musejí například zpracovávat regionální potravinářské produkty a sázet na regenerativní zdroje energie, například solární zařízení.“ Linecký kolega k tomu s nadhledem poznamenává, že ministerstvo při udělování certifikátu ovšem nevědělo, že se po jedné stokilometrové etapě nechal svést v Melku k objednání roštěnky – a jen produkce kila hovězího zaviní 13,3 kg COŖ… „To mé bylo alespoň bio,“ připisuje s úsměvem na „omluvu“.

Zavřou tátu na léta?

Zemský soud v Linci soudí za přísných bezpečnostních opatření 58letého muže, který devět let bojuje všemi prostředky o kontakt ke svým čtyřem dětem. Vyneslo mu to trestní stíhání pro nebezpečné vyhrožování, urážky, pomluvu, odpor proti státní moci a stalking. „Obětmi měli být soudci, znalci, úředníci orgánů péče o děti, dokonce ministryně spravedlnosti,“ píší OÖN. V podstatě jde o inzeráty, výhrůžné dopisy a nenávistné pamflety, které měl o dotčených muž šířit po internetu. „Jeho otcovské pocity jsou pochopitelné, jeho ,fekální´ slovník ale ne,“ říká žalobkyně Breierová. „Vyhlásil válku justici…“

Obžalovanému hrozí až sedm a půl roku vězení. Na základě znaleckého posudku mj. státní zástupkyně dále navrhuje jeho umístění v zařízení pro psychicky anormální zločince. „Obhájkyně zasahovala v úvodu jednání jen minimálně, protože obžalovaný se výřečně hájil sám,“ napsal deník. „Přitom vydatně citoval z tisíce stránek tlustého spisu. Dvakrát obvinil opatrovnického soudce ze zneužití úřední pravomoci – prý se pokoušel retušovat křivou výpověď matky dětí. Trestní soudce ho dvakrát napomenul, že nesmí nikoho pomlouvat, a napotřetí ho vyloučil z jednací síně. Hlavní líčení bylo odročeno.“

Patálie s Picassem

V bavorském Rosenheimu je souzen 63letý místní realitní makléř, který nabídl k prodeji 28 obrazů – mj. od Matisse, Dalího a Maneta. „Mělo mezi nimi být také devět Picassů, a všechno prý originály,“ píše pasovský deník PNP. Muž měl ale smůlu, že díla nabídl skrytému vyšetřovateli. A tak se ocitl u soudu s obžalobou z podvodu…

„Na začátku se zdálo všechno jasné, nikdo netušil, že vyšetřování potrvá půldruhého roku,“ pokračuje PNP. „Jeden obraz za druhým znalci označovali za padělky, pak ale přišli na řadu Picassové. Na ně byl přizván jako malířův koryfej profesor umění z Münsteru, a ten se postaral o rozruch. Osm obrazů sice označil za padělky, ale u devátého připustil, že by se mohlo jednat o originál.“ Soud proto oslovil Picassovu dceru Mayu. Kresba tuší šla za ní do Paříže a 75letá Maya Picassová po jejím prozkoumání uzavřela, že je to padělek – odchyluje se prý od stylu jejího otce. Další znalec, expert na papír u Drážďan, potvrdil, že v papíře obrazu jsou syntetické látky, které v době údajného vzniku díla ještě neexistovaly.

Obžalovaný však posudky odmítá, jde prý o spiknutí proti jeho osobě. „Obrazy jsou prý pravé. Odkud je ale má, o tom mlčí,“ uzavírá PNP. Soud proto jeho další návrhy na dokazování odmítl a v půli července chce vynést rozhodnutí.