Tehdy svůj revír výrazně zmenšila, zdržovala se ve skalnatém terénu s mnoha možnostmi úkrytu. Změnila také chování. V posledních týdnech strhla několik kusů srnčí, ale ulovila i lišku. „Zvýšená potřeba potravy nám ukázala, že se nepohybuje úplně sama,“ říká v deníku PNP Marco Heurich, vedoucí projektu Rys. Tým napjatě čekal na nejnovější záběry z fotopastí – v této době jsou mláďata už mobilní a cestují s matkami po revíru. Vyfotografovat se tak nechala 30. října ve 3.47 hodiny v noci pod Roklanem i Tessa – a pár metrů za ní její kotě…

Školení dobrovolníků

Spolek Kinderfreunde Mühlviertel zorganizoval mezinárodní vzdělávací seminář v Klafferu na Hochfichtu. „Diskutováno bylo především rozdílné postavení dobrovolného působení – činovnictví –- ve spolcích, svazech či zájmových organizacích v různých evropských zemích,“ napsal linecký deník OÖN. „V některých zúčastněných s takovou prací dokonce teprve začínají.“ Podle listu bylo cílem učit se vzájemně a hledat cesty k zatraktivnění dobrovolného angažmá v občanské společnosti. „Speciálně v časech, v nichž se různé sociální služby státu zdají být do budoucna ne vždy zajištěny, je dobrovolná práce pro společnost o to důležitější,“ řekl Erich Wahl, předseda Kinderfreunde Mühlviertel.

Podle deníku byl dalším diskutovaným bodem odraz této činnosti v médiích a otázka, jak může veřejná prezentace přispět k rozvoji této práce. Šlo mj. o to, co by média sama od dobrovolníků potřebovala, aby z jejich práce mohla „udělat příběhy“. Semináře se zúčastnili zájemci z Polska, Lotyšska, Rumunska, České republiky, Británie a Rakouska.

Elektronických pout přibývá

Elektronická pouta umožňující odsouzeným omezený a kontrolovaný pohyb mimo vězení už v Rakousku nosí 455 lidí. „Předpokladem je, že dotyčný má vhodné bydlení, platné sociální pojištění, pravidelnou práci a téměř tisíc eur měsíčně ‚nazbyt‘ k úhradě nákladů tohoto výkonu trestu,“ píše deník OÖN.

„Kopli si“ do S 10

V pátek byl položen základní kámen dalšího úseku budoucí mühlviertelské rychlostní silnice S 10 od Unterweitersdorfu po Freistadt sever. Jde o jižní část obchvatu Freistadtu v délce kolem čtyř kilometrů. „S celkem 22 kilometry je S 10 toho času největším projektem společnosti Asfinag v Rakousku,“ píší OÖN. Investováno zde bude 718 milionů eur. Zástupce zemského hejtmana Franz Hiesl při slavnostním zahájení stavby mj. řekl: „S 10 jako stavba století v Mühlviertlu bude osou blahobytu budoucnosti pro celý region a povede k výraznému zlepšení dopravní bezpečnosti. Vedle silných hospodářských impulsů pro Freistadt a oblast Mühlviertlu přinese S 10 také lepší dopravní a hospodářské spojení oblasti s velkým Lincem.“

Základní kámen pro stavební úsek sever bude položen na jaře 2012. „Celý obchvat bude dán do provozu koncem roku 2014,“ uzavírají OÖN. Náklady jsou kolem 142 milionů eur. Dokončení celé S 10 je plánováno na konec roku 2015.

Dcery jsou v hymně

Rakouskou diskusi o úpravě státní hymny jsme zmiňovali opakovaně. Nyní je prakticky rozhodnuto. Sociální demokraté a lidovci předložili v pátek společně se Zelenými společný návrh změny. Ještě v listopadu se jím má zabývat ústavní výbor parlamentu a v prosinci by měl být přijat plénem, píše deník OÖN. Podle něj se má v budoucnu místo o zemi velkých synů zpívat o „vlasti velkých dcer a synů“. Tato varianta vyhrála před návrhem „dcer, synů“. Ve třetí sloše mají být „bratrské chóry“ nahrazeny „chóry radosti“, píše list.

Plán rozvoje Mühlviertlu

Zemský hospodářský rada Viktor Sigl a předsedkyně Euregia Bavorský les – Šumava poslankyně Gabriele Lackner-Straussová prezentovali výsledek dvouleté práce na rozvojovém plánu Mühlviertlu. Tvořilo jej sedmnáct partnerů. „Analýzy Keplerovy univerzity ukázaly, že dnes Mühlviertel sice vykazuje v oblasti zemědělství a lesnictví exportní přebytek 280 milionů eur, ale v energetické oblasti naopak musí importovat za 343 miliony,“ píše deník. „To je ročně hodnotová ztráta 63 milionů. Aby se zabránilo jejímu dalšímu prohlubování, bude třeba optimalizovat rozvoj,“ ujistil Sigl.

Projekt navrhuje lesy oblasti využívat jen jako energetické zdroje a pole pro produkci krmiva a masných biopotravin. „Výroba vysoce hodnotných chemických základních produktů by mohla umožnit využívání zelených ploch pro zelené rafinérie a zbytkový odpad zpracovávat na bioplyn,“ vysvětlil v deníku OÖN Horst Steinmüller z institutu energie Keplerovy univerzity.

Hřbitov mazlíčků

Ve čtvrtek byl ve Vídni slavnostně otevřen hřbitov pro domácí zvířata, první v hlavním městě. Leží naproti centrálnímu hřbitovu. Do provozu bylo v sobotu také uvedeno nové zvířecí krematorium. Uhynulí (zesnulí) čtvernožci zde mohou být pohřbíváni nejen v urnách, ale i do země, píše linecký list OÖN. Na ploše 2500 metrů čtverečních je vytyčeno několik set hrobečků různých velikostí. Hřbitov disponuje urnovým hájem a prostory posledního rozloučení. „Do hrobu budou ostatky ukládány v kartonových rakvích,“ píše deník.

Náklady pohřbu se odvíjejí od váhy zvířete. Pohřeb zpopelněním stojí od 169,80 eura, pohřeb do země od 203,60 eura, včetně nájmu hrobového místa na dva roky. Společnost Tierfriedhof Wien GmbH jako provozovatel nabízí další služby, například za poplatek údržbu hrobu.

Nově zbudované krematorium stálo kolem 700 000 eur. Momentálně je využívá kolem tisíce Vídeňáků ročně. Ostatky jsou buď zpopelňovány hromadně a pak jsou ukládány do společného hrobu, nebo individuálně. Na přání je možné odnést si popel domů.

Ublížili Michell…

Nedávno jsme psali o odsouzení transvestity Michelle z Braunau soudem ve Štýrském Hradci k patnáctiměsíčnímu trestu za podvod. Nyní začal v Bavorsku civilní proces, v němž naopak žaluje Michelle. Proti prý nepravdivým tvrzení, jak řekla její advokátka Alexandra Wachtveitlová.

Šlo o vystoupení v Simbachu v únoru 2010. Organizátoři očekávali „opravdovou“ Michelle, ale místo ní přijel 28letý Florian N. z Braunau, který vystupuje pod uměleckým jménem Natascha Moreno jako „nová Michelle“, píše deník PNP. Pořadatelé se cítili oklamáni a podali trestní oznámení pro podezření z podvodu. Státní zastupitelství v Landshutu stíhání zastavilo s tím, že úmysl pořadatele oklamat nebyl prokázán. Organizátoři podali stížnost, ale ani poté neuspěli. Podle státního zastupitelství byl vyjednaný honorář 1500 eur nepoměrně nižší než cena vystoupení skutečné Michelle, která chce obvykle za vystoupení 7500 až 15 000 eur. Provozovatel zmíněného kulturního zařízení se prý mohl zmýlit, ale to ještě neprokazuje úmysl Michelle ho oklamat.
„Z toho Florian N., který je momentálně podle své agentury už z 90 procent ženou a v soukromí chce být oslovován Sabine, odvodil občanskoprávní nároky,“ píše PNP. V žalobě chce dosáhnout toho, aby už nebyl nazýván podvodnicí. Pak by chtěl žalovat o odškodnění. Mají být také odvolány nactiutrhačné výroky na jeho adresu. Soud má začít 5. prosince.

Stromky na dračku

Obec Rinchnach začala v pátek distribuovat tisíc stromků občanům k 1000. výročí obce. Má 800 obyvatel, takže na každého by mělo vyjít, ale u výdeje byla tlačenice, jako by šlo o poslední jablůňku na skladě. Když vedoucí stavebního dvora Josef Zitzel ve 13 hodin otevřel, stálo před vraty kolem 70 sousedů, a do patnácté hodiny si svůj stromek odneslo už 300 lidí. První stromek byl zasazen už předtím před radnicí.

Nejoblíbenější byly švestky, které zmizely první. Různé druhy jabloní a hrušní naopak byly k mání ještě v sobotu, píše deník PNP. Pokud nějaké zbudou, budou si je moci vyzvednout místní spolky. Zbývající vysází obec vedle sportovního hřiště k všeobecné dispozici.