Napsal to čtvrteční pasovský deník PNP.

Snahou Bavorska prý sice bude nadále trvale usilovat o vyprodukování veškeré potřebné energie domácími zdroji, ale „budou fáze, jak už se stalo v minulém roce, kdy do německé a bavorské distribuční sítě poteče proud z francouzských a českých atomových a polských a belgických uhelných elektráren“.

Už od března 2011, kdy bylo trvale odpojeno osm německých jaderných elektráren, je Německo podle ministra silněji odkázáno na import elektřiny. „Z čistého exportéra jsme se stali dovozcem,“ řekl Zeil. Odmítl při tom výtky opozice, že Bavorsko dělá málo pro přechod k obnovitelným zdrojům energie. Už 24. května předložilo energetický koncept, který co do detailnosti nemá v Německu obdobu, tvrdí v PNP.

Energetická pomoc potřebným

Rakouská Caritas má svůj fond energetické pomoci, který pomáhá lidem v nouzi z energetické pasti. „Loni pomohl 442 rodinám,“ napsal linecký deník Volksblatt.

Ve 33 centrech sociální služby charity upozorňují odborníci rodiny na tzv. energetické pasti v domácnostech. Fond jim pomáhá dosáhnout poskytnutí splátkového režimu nezaplacených účtů. Fond dotují největší energetické firmy Rakouska ročně jedním eurem za každého svého klienta. To bylo ve startovacím roce čtvrt milionu eur.

„Náš cíl pro první rok jsme splnili, mohli jsme pomoci více než 400 domácností v nouzi výrazně snížit spotřebu energie,“ říká předseda fondu Wolfgang Anzengruber. „190 ze 442 podporovaných rodin obdrželo také úsporné značkové spotřebiče jako pračky, chladničky a sporáky, které zdarma dodaly Bosch, Siemens a Neff, což odpovídá hodnotě 65 000 eur. Philips a Osram pomohly zdarma s úsporným žárovkami. 320 rodinám bylo poskytnuto zdarma energetické poradenství,“ bilancuje list.