Je dlouhý 55 metrů a 25 metrů široký, modravě září do dáli a osvěžení v něm během horkých letních dnů najde až 300 lidí najednou. V Horní Stropnici na Českobudějovicku včera otevřeli opravený venkovní bazén.

Tropické počasí přivedlo hned dopoledne na koupaliště v místním kempu řadu plavců. Největší radost udělala voda školákům, kteří tak mají jasno, v tom, kde budou trávit prázdniny. „Moc se mi tu líbí, ten starý bazén byl špinavý, ale tohle je krásně modré,“ hodnotil sedmiletý David Valenta z Horní Stropnice.

Nepřekáží si

Spokojený byl i vedoucí provozu Martin Kolář. Hodinu po otevření skočilo podle jeho odhadu do vody již na 60 návštěvníků a bude jich neustále přibývat. V tropickém odpoledni by se tu mohlo sejít na tři sta vodomilců. Lidé se ale podle Koláře nemusí obávat toho, že by se v bazénu tísnili. „Je dostatečně veliký, 300 lidí se sem vejde bez problémů, nebudou si překážet,“ ujistil.

Venkovní koupaliště se začalo opravovat v prosinci loňského roku, má však za sebou delší historii. Kdysi tam bylo koupaliště z panelů, to se v roce 2006 opravilo a udělala se tam betonová vana. „Voda v ní však nevydržela čistá po celou sezónu, proto jsme se nyní rozhodli pro další přestavbu,“ přiblížil starosta Václav Kučera. Náklady na opravu přesáhly deset milionů korun, šest a půl milionu pokryla dotace z projektu přeshraniční spolupráce, zbytek zaplatil obecní úřad.

Hornostropnický bazén nyní zásobují dva zdroje. „Jeden nátok je z řeky Stropničky. Vodu přivádíme do budovy vedle bazénu, kde se filtruje a dává se do ní bazénová chemie,“ přiblížil Pavel Zifčák, správce obecního majetku. Zároveň sem putuje čistá pitná voda z vodojemu na Dobré Vodě. Ačkoli by se mohlo zdát, že voda z řeky bude velmi studená, podle Zifčáka tomu tak není. „Krásně se prohřála. K večeru má až 25 stupňů,“ dodal.

Starosta Václav Kučera věří, že nové koupaliště přitáhne do Horní Stropnice milovníky vody z celého regionu, protože nic podobného v okolí není. To potvrzují i první návštěvníci.

„Hned jsme to vyrazili vyzkoušet. Plánujeme, že sem budeme jezdit často, protože to je v podstatě jediná možnost koupání poblíž domova,“ reagoval Zdeněk Novák z Trhových Svinů. Vodu otestovali včera i turisté, například Ladislav Beníček z jižní Moravy jej přivítal s nadšením, o víkendu totiž marně hledal rybník či jinou vodní plochu, ve které by se mohl smočit.

Za koupel v hornostropnickém bazénu se zatím neplatí. Letošní rok by zde měl být jakousi zatěžkávací zkouškou, která podle starosty nejen prověří kvalitu vody, ale může poukázat i na další problémy. „Už je například jasné, že bude málo míst k parkování. Tím se tedy budeme muset v blízké době zabývat,“ dodal Kučera.

Během včerejšího dne také dělníci zvelebovali prostor okolo modré vodní plochy. „Děláme ještě přístupovou cestu, aby lidé nemuseli chodit přes rozbahněnou louku. Je ale nesmírně provokující pracovat, zatímco se všichni okolo koupou,“ smál se Petr Aksamit s tím, že se do vody může vrhnout až po pracovní době. Bude toho ale hojně využívat. Pokud letní počasí vydrží, zůstane koupaliště otevřené až do konce září.

Je tady voda jako v Chorvatsku

Horní Stropnice – Dílem náhody se Tomáš Kahoun s dcerou Kateřinou stali prvními, kdo vyzkoušel vodu v novém hornostropnickém venkovním bazénu. „Přijeli jsme z Trhových Svinů, mám dnes dovolenou, tak jsem chtěl s dcerou někam k vodě. Kamarád mi řekl, že je tu koupaliště, ale vůbec jsem netušil, že teprve dnes zahajuje provoz,“ líčil Kahoun.
Do vody se vrhli již o desáté hodině ranní, překvapilo je, jak je i v tuto dobu příjemně prohřátá i to, jak velký bazén se u vcelku malé vesničky skrývá.
Tomáši Kahounovi stačilo se v horkém dopoledni jen lehce smočit, jeho jedenáctiletá dcera je však větší vodní živel, bazén několikrát přeplavala, nevynechala ani skoky a potápění. Předvedla také rozličné plavecké styly. Už se nemůže dočkat, až si to samé vyzkouší u moře v Chorvatsku. „Myslím, že voda tam bude stejná, tady jen chybí vlny,“ řekla.
Kahounovi se rozhodli strávit na koupališti v Horní Stropnici celý den. Rozhodně tu také včera nebyli naposledy. „Určitě sem budeme jezdit často, je to nejlepší koupání v okolí, mnohem lepší než jít do nějakého špinavého rybníka,“ uzavřel Kahoun.

NA VLASTNÍ KŮŽI
Oslnivá modř, šipky i hovada
První pohled na venkovní koupaliště v Horní Stropnici oslní. Ani ne tak svou velikostí či krásou, ale neuvěřitelně sytým odstínem modré. Hned mě napadne, proč zdejší koupaliště nazývají přírodním, když umělá modř nemá s přírodou mnoho společného, ale to je v dnešním neuvěřitelně horkém dopoledni vedlejší. Ač nejsem velký vodomilec, nyní se skok do vody zdá jako jediná přijatelná činnost. Sice neposlechnu rady koupajících se školáků, že nejlepší je vrhnout se do vody ladnou šipkou, ale i prachobyčejný lidový „kufr“ plní dokonale svůj účel. Voda je překvapivě teplá, ani mě se vylézat nechce, a to je co říct. I k těm šipkám se záhy nechám přesvědčit. Když se však začnu slunit na okraji bazénu, stanu se cílem útoků ovádů známých spíše pod příhodnějším názvem hovada. Rázem je mi všechno jasné, tak odtud to označení přírodní. Hmyz okamžitě připomene atmosféru koupání v nazelenalých rybnících. Nezbývá než bojovat a vydobýt si své místo na slunci, ale i tak to za to stojí.