Další z nekonečných českobudějovických příběhů ale nedává spát některým zastupitelům. „Do letní plovárny se cpou miliony korun každý rok,“ myslí si například zastupitel Oskar Marek, který při jednání zastupitelstva připomněl i to, že se zvažovala možnost stavět někde jinde ve městě nový aquapark, který by nabídl nejen vhodnější geologické podmínky, ale i větší komfort. To ale padlo, protože se nenašel investor.

Radnice teď sází na kompletní opravu plovárny. „Když jsem přišel do funkce, zrušili jsme výběrové řízení za devadesát milionů korun,“ řekl na adresu rekonstrukce letní plovárny náměstek primátora František Jelen. Dodal, že potom začalo hledání vhodného celkového řešení. „Předtím to byly opravy, které byly jen flekováním. My jsme zadali skutečnou kompletní rekonstrukci,“ dodal Jelen a připomněl, že nová varianta oprav nabídne levněji téměř ten samý rozsah prací, jen s vypuštěním některých atrakcí.

Největším problémem jsou bazény. Čeká je kompletní rozbourání. Do nepevného písečného podloží mají být zabudovány stabilizační prvky, aby pak nová stavba mohla sloužit několik desítek let, nové bude i zázemí. Už letos dala radnice na rekonstrukci devět milionů korun. Opravy by celkem měly vyjít na 65 milionů, ale dotace má činit zhruba 57 milionů korun.

Právě zahájení prací a riziko, že dotace nebudou, zase kritizoval zastupitel Petr Braný. „Na plovárně se již pracuje a je podepsána i smlouva s dodavatelem, firmou Edikt,“ upozornil na jednání zastupitelstva Braný s dovětkem, že se neví, jestli peníze z dotací město skutečně získá.

Radní Martin Kuba ale zdůraznil, že je v dosahu dotace z regionálního operačního programu, o kterou by České Budějovice v žádném případě neměly přijít, snad jen v případě, že by špatně napsaly žádost. O peníze na tento účel totiž krajské město soupeří jen s Plzní a příslušný fond by měl stačit na všechny žádosti.

Práce na rekonstrukci plovárny na Sokolském ostrově byly zahájeny v září a ukončeny budou do začátku příští sezóny. „České Budějovice mají pouze jedinou letní plovárnu, proto její obnovu řadíme k jedné z investičních priorit“ řekl primátor Juraj Thoma.

Při poslední větší opravě bazénu v roce 1998 byla sice provedena nová izolace a položeny nové obklady po celém schodišti bazénového tělesa, ale stavebně ani technologicky neodpovídá současný stav letní plovárny požadavkům platné vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR, která stanoví hygienické požadavky na koupaliště. „Jsou tam předimenzovaná zkorodovaná ocelová potrubí, rozvody ve dně bazénu netěsní, obrovské ocelové filtry nesou známky napadení korozí a čerpadla zastaralého typu mají velkou energetickou náročnost,“jmenuje některé z nedostatků náměstek primátora František Jelen.

V roce 2006 byla provedena první etapa rekonstrukce, kdy došlo k vybudování nového provozního objektu se sociálním zařízením pro návštěvníky se sprchami, WC a převlékacími boxy. Současná druhá etapa zahrnuje kompletní obnovu velkého a dětského bazénu, umístění několika vodních atrakcí, kompletní dodávku nové technologie úpravny vody včetně všech trubních rozvodů a demolici stávajícího podzemního kolektoru.

„Zatím se nenašel žádný vážný zájemce, který by chtěl investovat do výstavby a provozu nové plovárny, i když město tuto myšlenku ještě zcela neopustilo. Máme několik nabídek, že investor plovárnu postaví, ale provozovat ji nechce, protože je to velmi nákladné,“dodává primátor s tím, že v rámci protipovodňových opatření upravilo Povodí Vltavy břehové hrany i pobytové louky, takže volné koupání a opalování na zrekonstruované části Vltavy je možné. Jsou to ale spíše spontánní koupaliště bez oficiálního označení.