Benzin a nafta nezadržitelně sunou ceny vzhůru. Hranice čtyřiceti korun padla v týdnu u některých stanic a přes sobotu 5. 3. 2022 už jen výjimečně zůstaly ceny pod čtyřiceti korunami. V neděli dopoledne už se na Českobudějovicku prakticky nedaly benzin nebo nafta koupit za méně než čtyřicet korun. Obvykle natural 95 vyšel zhruba na 43 korun za litr. Prémiovější paliva pak o několik korun dráže.

Došlo přitom zřetelně i na varování některých analytiků, že ceny nafty jasně předběhnou zdražování benzinu. Rozdíly mezi některými čerpacími stanicemi byly díky razantnímu pohybu cen v posledních dnech vyšší než obvykle. Na některých stanicích od pátku 4. března do neděle 6. března 2022 byla cena pro některé pohonné hmoty vyšší o šest korun!

Čerpací stanice JIHOTRANS v Českých Budějovicích v Pražské třídě v pátek 4. března 2022 dopoledne.
Benzin i nafta na rekordu, předhánějí se, kdo dráž, podívejte se

Vliv na vyšší ceny mají válka na Ukrajině i oslabující koruna vůči dolaru. Plošné ceny paliv, které indikují další vývoj standardních cen na stojanech čerpacích stanic, za poslední týden také skokově narostly.

Ceny benzínu a nafty jsou proto v České republice nejvyšší v historii a v závislosti na dalším vývoji války lze očekávat pokračující zdražování.