Na většině čerpacích stanic na Českobudějovicku lze tak už koupit litr naturalu 95 či nafty pod třicetikorunovou hranici.

Slevy nebudou

A analytici vědí proč. „Ceny ropy klesají hlavně kvůli obavám z možné celosvětové krize a pak také kvůli posilujícímu dolaru. Cena ropy jde dolů i na celosvětových trzích,“ míní ekonomičtí odborníci o současné situaci a dodávají, že ceny pohonných hmot budou klesat i nadále.

I když je litr naturalu i nafty o poznání levnější, než tomu bylo v letních měsících, žádné zlevňování služeb se vůbec nechystá.

„V žádném případě nechystáme žádné zlevňování jízdného. Od minulých měsíců tam máme nepokryté ztráty, takže s cenou nebudeme hýbat nahoru a ani dolů,“ zdůraznil včera generální ředitel dopravní společnosti ČSAD JIHOTRANS Robert Krigar. „A navíc se teď může jednat jenom o krátkodobý výkyv cen, takže nevíme, jak to bude vypadat dál,“ dodal Krigar.

Řidiči si přesto libují. Kdybychom srovnali dnešek například s květnem, kdy byl litr Naturalu 95 o téměř dvě koruny dražší, tak teď vyjde motoristy u čerpacích stanic plná čtyřicetilitrová nádrž nejméně o osmdesát korun méně.

Řidiči si libují

„Je to paráda, mnohde můžu tankovat i za méně než třicet korun za litr. A když si spočítám, že mi auto žere zhruba pět litrů na sto kilometrů, tak teď jezdím opravdu za dobře,“ usmívá se pětadvacetiletý řidič Opelu Astra Marek Janica z krajského města.

„Akorát se opět obávám toho, že na léto ceny zase povyletí, ostatně jako vždy,“ krčí Janica rameny.

Upravovat své ceny směrem dolů nehodlají ani někteří autodopravci.

„My hýbeme s cenami průběžně, bez ohledu na to, jaká je zrovna cena nafty. Ceny stanovujeme podle práce a hlavně podle významu zákazníka. Ale štve mě kvalita nafty, tam je samá řepka a to je to nejhorší, co vůbec mohu do motoru nalít,“ diví se majitel autodopravy Pavel Hron.

CENY POHONNÝCH HMOT NA ČESKOBUDĚJOVICKÝCH ČERPACÍCH STANICÍCH

čerpací stanice: Natural 95: Diesel:

OKTAN ZLIV 28.90 29.90

AGIP ČB 27.90 28.90

PAP OIL BOROVANY 28.50 29.90

ROBIN OIL ČB 28.50 29.30