V pátek, 20. prosince ve 14.30 hodin se v českobudějovické katedrále sv. Mikuláše rozdávalo Betlémské světlo.

Zájemci si ho budou moci v katedrále vyzvednout až do 23. prosince. Plamínek převzal biskup Vlastimil Kročil již 19. prosince v rakouském Linci při setkání s biskupem Manfredem Scheuerem. Světlo z Lince do Budějovic letos symbolicky dopravili dva skauti, František Vilímek z Budějovic a Filip Tlapa z Vodňan. V Č. Budějovicích se konala slavnost v katedrále, kde například zazpíval soubor Jitřenka. Akci přenášel přímým přenosem Český rozhlas.

"Betlémské světlo je plamínek zažehnutý v místě narození Ježíše Krista – Betlémě – putující Evropou. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Tak byla založena novodobá vánoční tradice," řekl Deníku Miroslav Bína, tiskový mluvčí Biskupství českobudějovického.

Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc znevýhodněným dětem. K nám se Betlémské světlo dostalo po pádu čtyřicetileté komunistické vlády a v rukou skautů a skautek poprvé putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.