Jílovice

I živé ovečky mají v betlémě v Jílovicích. Podle starostky Věry Jindrové začal výjev, který tvoří velké sochy, vznikat před třemi lety a stále se rozrůstá. „Nejdříve jsme měli jen Pannu Marii, Ježíška a Josefa,” říká Jindrová s tím, že každý rok do betléma něco přibude. Zajímavostí je, že betlém zůstává ve středu obce po celý rok. Turistům se totiž líbí. „Jezdí tady hodně cyklistů a skoro každý se zastaví a betlém si fotí,” říká starostka s tím, že rozšiřování výjevu je kolektivním dílem vedení obce, sama navazuje na svého předchůdce.
Výjev je v noci nasvícený a lidé se u něj shromáždí na začátku adventu. To se na návsi rozsvítí vánoční strom a pak se lidé přesunou k betlému u kostela. O ovečky pečuje celá obec, zvířata krmí i děti z mateřské školy, když jdou v adventu na procházku.

Jihočeské muzeum

Pod střechou je zase možné najít betlémy v Jihočeském muzeu. Ten největší s několika desítkami figur, pochází z poloviny minulého století. „Poprvé jde celé Vánoce. Mechanika se vyladila a jde krásně,” poznamenala k nejobjemnějšímu kousku expozice její garantka Irena Tauerová.
V budově v Dukelské ulici je možné se pokochat i vyřezávanými figurkami Jiřího Bürgera, keramickými betlémy Bohumila Housky nebo Jany Půlpytlové, těstové výjevy jsou zase dílem Ivany Volkové a Miroslava Pelikána. Všichni autoři jsou z Budějovic nebo okolí a mnozí se svým koníčkům věnují desítky let.
Zvláštností výstavy jsou strojní výšivky novodobých ornátů a novinkou jsou početní andílci. Ty mohli lidé donést do soutěže, kterou letos poprvé muzeum pořádalo a nyní poslové nebes zdobí muzeum.

Jak je otevřeno

Jihočeské muzeum
Otevřeno 9 – 12.30, 13 – 17.30
Otevřeno na Silvestra do 13.00
Vstupné 20 a 10 korun
Trvá do 6. ledna

Hvožďany, Betlémy ve stodůlce
Otevřeno 10 – 17
Otevřeno na Silvestra Do 13.00
Vstupné Dobrovolné
Trvá do 8. ledna

Klášterní kostel, Č. Budějovice
Otevřeno 9 - 16.30
Otevřeno na Silvestra Do 15.00
Vstupné Zdarma
Trvá do 6. ledna

Muzeum Týn nad Vltavou
Otevřeno 9 – 16.00
Vstupné 30, 20 a 10 korun
Trvá do 6. ledna

Hvoždany

Největší počet betlémů na jednom místě lze v regionu vidět ve Hvožďanech. Ve stodůlce u Pokorných se nachází 96 výjevů z papíru, dřeva, keramiky i textilu. Kuriozitou jsou výjevy z Kanady s medvědy a betlém z Peru, kde je jako zástupce zvířat vidět v Česku neznámá lama. Jako dárek ho přivezl nejmladší syn Jany Pokorné. „Přivezl betlémy dva, mně a manželovi,” řekla Pokorná a dodala, že do stodůlky se sbírka přesunula z hospody, kde bývala jen dva dny.
Betlémy se zamlouvají tři až čtyři měsíce dopředu, betlémáři je totiž půjčují i na jiné výstavy. V Česku existují dvě specializovaná sdružení. České sdružení přátel betlémů sídlí v Hradci Králové a založil ho doktor Vaclík, autor knih o betlémech. Novější je Spolek českých betlémářů, jehož členkou je i Pokorná. Do stodůlky v obci u Bechyně se přijde každý rok podívat kolem tisíce lidí.

Kostely
Kdo zatouží po betlému v kostele, může navštívit klášterní kostel na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích. Tam našel místo mechanický betlém, který býval předmětem zájmu veřejnosti v katedrále svatého Mikuláše. Ta se ale opravuje. Návštěvníci ale musí počítat s tím, že by neměli rušit klid v době bohoslužeb, ty budou ve čtvrtek od 12 a na Silvestra od 15 hodin. Naopak, jen před bohoslužbou ve čtvrtek a v neděli je možné vidět betlém v rudolfovském kostele sv. Víta.

Týn nad Vltavou

Dva velké výjevy najdou zájemci v Týně nad Vltavou. Jejich tvůrci jsou řezbáři z rodu Koberů. Starší betlém je součástí stálé expozice, mladší byl zapůjčen letos. Vánoční výstava ve vltavotýnském muzeu navíc nabízí pohled do bohatší měšťanské domácnosti a chudší domácnosti v 19. století, s důrazem na vybavení kuchyně.

Holašovice

Betlém nabízí i Holašovice. Nyní tvoří výjev 13 soch v životní velikosti. Podle starosty Jana Jílka přibývají každý rok k původním třem postavám čtyři sochy. „Většinou se vyřezávají dvě sochy na Selských slavnostech a dvě na Slavnostech slunovratu,” říká Jílek.
V úterý se zrovna řešilo, jak postupovat při rozšiřování betléma, protože skladovací kapacity jsou omezené. Výjev staví na návsi na začátku adventu tým pěti lidí a po Třech králích tatáž parta vše sklízí. „Teď budeme dělat kapelu,” přiblížil plány Jílek. Cílový stav by měl být v Holašovicích 25 až 30 soch.

Podle tradice postavil první betlém František z Assisi ve 13 století, když chtěl názorně ukázat narození Ježíše Krista.