Hlasité povzbuzování, spokojený smích a bouřlivý potlesk jsou tam slyšet už z daleka. Je středeční dopoledne a ve dvoře chvalkovského Domova pro seniory je nezvykle živo. Právě totiž začíná zábavné sportovní klání, při kterém poměří své síly senioři nejen z Chvalkova, ale i z Kaplice a Horní Stropnice. První disciplínou jsou kuželky. Hraje se na tři kola a každý ze soutěžících má tři pokusy.

„Když ono si to jede kam chce,“ komentuje svůj výkon se širokým úsměvem na tváři 80letá Terezie Štolková z Kaplice. V tamním domově sice žije teprve pár dní, ale je vidět, že si toto milé setkání opravdu užívá. Podobně vtipných hlášek má totiž během celého dopoledne na svém kontě hned několik. Ostatně spokojenost, radost, avšak i určité napětí a soustředění jsou patrné i u všech zbývajících účastníků. Co na tom, že se někdy netrefí nebo kuželku jen těsně minou.

„Boženko, musíte do toho pořádně říznout, jako když házíte talířem, pokud vám nechutná jídlo,“ povzbuzuje za všeobecného veselí další závodnici sociální pracovnice Marie Strachotová z Horní Stropnice. Právě tato energická žena je hlavní morální oporou svého týmu. Na své tři svěřence pěje samou chválu a motivuje je tím k ještě lepším výsledkům. „Jsme tu poprvé a nijak jsme se nepřipravovali. Tým jsme poskládali z těch, kteří o to projevili zájem a byli na tom zdravotně dobře. Doufám, že budeme aspoň druzí, protože nám řekli, že se bez medaile nemáme vracet, protože nás ani nepustí zpátky,“ směje se Strachotová. Jedním ze členů jejího družstva je i 64letý Jiří Režný. Přiznává, že kuželky ještě nikdy nehrál a tohle je tedy pro něj velká premiéra.

„Kdyby mi dali dvojku vína, tak bych jich shodil určitě víc,“ dušuje se Režný, který je rovněž klientem domova důchodců teprve krátce. V minulosti chodil hodně na ryby a věnoval se myslivosti, dnes už se však prý nikam moc nedostane. „Letos jsem byl akorát jednou na rybářských závodech ve Svinech, ale nic jsem nechytil. Nasadili tam totiž malé rybky a bylo zrovna po dešti, takže ten, kdo neměl červy, odešel s prázdnou,“ vzpomíná Jiří Režný. Po dramatickém kuželkovém souboji, který nakonec vyhrál domácí tým, přichází na řadu další disciplína.

Jedná se o skládání puzzle, doplňování známých přísloví a poznávání běžných domácích potřeb poslepu se zavázanýma očima. Ani tady není o vtipné výroky nouze. Postará se o ně například 86letá Marie Tůmová z chvalkovského domova. „Darovanému koni…“ předčítá začátek přísloví a na malou chvilku se lehce zarazí. Během okamžiku se však opět celá rozzáří. „…do huby nekoukej,“ oddychne si seniorka. Když tato disciplína skončí, je čas na malou přestávku a občerstvení. Zdravotní sestra Miloslava Šuplerová přináší tahací harmoniku a do celého okolí se vzápětí nese sborový zpěv „Od Svinů k Svatej Trojici cesta je kamenitá…“ a dalších známých lidovek.

Poté přichází na řadu poslední část celého klání a tou je pétanque. Mnozí ze seniorů jej vidí poprvé v životě, najdou se však i výjimky. Patří mezi ně například 82letý Karel Hajný z Chvalkova. „Už jsme to tu hráli asi před čtvrt rokem. Člověk už má váhu té koule v ruce, takže to jde snadněji,“ chlubí se místní přeborník. Podobná soutěž se už jednou v Chvalkově konala, i když v trochu jiném složení. Tehdy se jí zúčastnili senioři z Dobré Vody u Českých Budějovic. Rozhodně však není jedinou aktivitou, kterou chvalkovský domov pro své klienty pořádá. Například v červnu vyrazili na výlet na nedaleký Buškův hamr. „Jak jsme tady teď mluvily se sociální pracovnicí ze Stropnice, říkala, že oni zase dělají nějakou soutěž v zimě. Doufám proto, že nás na oplátku také pozvou,“ uzavírá s úsměvem ředitelka Ludmila Hoffelnerová.