Jen jedna drobná dopravní nehoda poblíž viaduktu v kombinaci s větším počtem aut, která do ulic krajského města vyjíždějí pátek co pátek, se podepsala na dopolední zácpě.

“Trčím tu už dvacet minut a přitom se nikde nic zvláštního neděje,“ zlobil se Zdeněk Kněžínek, jenž v koloně ztrácel nervy při představě, že propásne důležité jednání v centru města.

„Víme jen o jediném problému, dopravní nehodě bez zranění, tam policejní hlídka řídila dopravu,“ potvrdila podezření, že problematická situace na silnicích je prakticky běžným obrazem dopolední špičky, policejní mluvčí Anna Drdová.

Právě z toho důvodu se stává nejistá budoucnost zhruba tří stovek silničních staveb v republice, mezi které patří i rozestavěné propojení okruhů v Českých Budějovicích, palčivým probémem. Za určitých okolností se může stát, že doprava naprosto zkolabuje.

„Při nedávném pracovním setkání jsem upozornil ministra dopravy Gustáva Slamečku na mimořádně svízelnou dopravní situaci, která u nás nastane, pokud se zastaví práce na propojení okruhů,“ zdvihá varovný ukazovák podobně jako krajští zastupitelé i primátor Českých Budějovic Juraj Thoma.

„Tato stavba totiž bezprostředně souvisí s modernizací IV. železničního koridoru, jež se na území našeho města začne budovat už v roce 2011. Pak budou částečně či úplně uzavřeny klíčové viadukty na Pražské třídě, na Pekárenské ulici a na Rudolfovské třídě. To způsobí naprostý kolaps v dopravě,“ míní primátor.

„Proto musíme trvat na včasném dokončení propojení silničních okruhů. Zkrácení financí určených na tuto silnici, úvahy nad rozvolněním harmonogramu její výstavby či snad dokonce její pozastavení, jsou naprosto nepřijatelné,“ prohlašuje.

V případě zastavení stavby propojení okruhů bude město podle Thomy přinuceno sáhnout ke krajnímu řešení. „Pokud nebudeme mít jednoznačnou garanci, že propojení okruhů bude v září 2010 zprůjezdněno, nevydá město souhlas k dopravně technickým opatřením nezbytným pro železniční stavbu,“ trvá na zájmech města, přestože ví, že zastavením modernizace IV. železničního koridoru na okraji města může ohrozit tok peněz z rozpočtu Evropské unie na tento důležitý projekt.