Jednou z méně šťastných je i Šárka Brůhová ze Suchého Vrbného, jejíhož dvouapůlletého Šimona do školky nevzali. „Trochu jsem to čekala, protože jsem na mateřské, ale i tak jsem doufala, že by to mohlo vyjít," reagovala zklamaně Šárka Brůhová, když se dozvěděla o nepřijetí syna do mateřské školky na Pohůrce. S dítětem zůstane doma, ale nechce se zatím úplně vzdát. „Zkusím ještě do školky zavolat a zeptám se, kolikátí jsme byli pod čarou, jestli by ještě nebyla nějaká šance," dodala maminka.

Jak uvedl náměstek primátora Petr Podhola, rodiče podali do školek, které zřizuje město, celkem 2241 žádostí. „Po odečtení duplicit a žadatelů 
z cizích obcí bylo podáno celkem 1430 žádostí. Do mateřských škol by podle předběžných odhadů a na základě průběžného sledování správního řízení, které bude finálně ukončeno až v červnu, mělo být přijato okolo 850 dětí," upřesnil náměstek Podhola. Neumístěných 580 dětí podle něj ale není vypovídající číslo. K zápisům totiž přišlo asi 300 dětí, kterým budou tři až v květnu a červnu, tedy na konci školního roku.

Rodiče si mohou zkontrolovat výsledky zápisu

O štěstí může hovořit maminka dvou malých synů Kateřina Ludačková Hůlková. Její tříletý Kristián dostal místo v Mateřské škole Papírenská. „Považuji ji za jednu z nejlepších školek. Mám velkou radost, že nás vzali," svěřila se mladá maminka, která je na mateřské s osmiměsíčním Valentýnem a zároveň částečně pracuje.

Takové štěstí ale nemělo šest stovek jiných rodičů, 
z nichž mnozí se chtějí vrátit do práce a bez školky se jim výrazně zkomplikuje situace. Ač se může zdát zvláštní, že školku dostanou některé ženy na rodičovské dovolené a pracující nikoli, ředitelky mateřinek rozhodovaly podle stanovených kritérií. V nich bylo zaměstnání rodičů hodnoceno jen dvěma body. Oproti tomu tři body získali ti, kteří podávali žádost opakovaně, tedy už v loňském roce.

Přijímací správní řízení ještě ale nejsou u konce. Rodiče nyní mohou nahlížet do spisů, kde zjistí, kolik získali 
v přijímacím řízení bodů a na jakém místě skončili. Pokud 
s rozhodnutím ředitelky mateřské školy nesouhlasí, mohou podat odvolání. Už v pondělí, v první den vyhlášení výsledků zavalili rodiče nepřijatých dětí ředitelky mateřinek spoustou dotazů. Celý pondělek například drnčely telefony v jedné z největších budějovických školek MŠ Jizerská. Sem se hlásilo 
78 dětí. „Přijali jsme čtyřicet tři a požádáme o schválení navýšení kapacity o 22 míst," informovala ředitelka mateřinky Jana Křišťanová s tím, že pak by mohli přijmout celkem 65 dětí.

Letos v září by měla zahájit provoz nová školka v Kubatově ulici, která nabídne 65 míst. Jak uvedl náměstek Podhola, plánovány jsou dva možné termíny mimořádného zápisu, a to buď v červnu, nebo 
v září. Volnou kapacitu nabízejí také soukromé školky, které stojí od 6 do 10 tisíc korun měsíčně.