V Boršově nad Vltavou se konal již osmý ročník Reuter Runu, krosového běhu na 12,5 kilometru s broděním Vltavy. Je připomínkou R. F. Reutera, stíhacího pilota armády USA, který zahynul u Boršova při bojové akci v roce 1945. Akce se pořádá v rámci Jihočeského běžeckého poháru ve spolupráci s obcí.

Strat byl hromadný. Ti nejlepší byli v cíli za necelých 50 minut a jak upozornil ředitel Jihočeského běžeckého poháru Miroslav Šimek, vítěz Josef Havlíček z týmu Perňa systém to zvládl za 45 minut 41 vteřin v traťovém rekordu. Zhruba o hodinu doběhli i praví amatéři všeho věku a obého pohlaví. V Boršově mají svůj krátký běh i děti. Na start se staví necelé dvě stovky běžců v různých kategoriích, a jak upozorňuje starosta obce Jan Zeman, jezdí sem i závodníci z české špičky.

Diváci hlasitě fandili hlavně při brodění řeky, kde je napnuté i lano jako vítaný pomocník. Kamarádku sem přišla povzbudit i Věra Sýkorovská z Českých Budějovic. „Byla jsem na to zvědavá. Chtěla jsem to vidět na vlastní oči. Přijeli jsme na kole,“ zdůraznila Věra Sýkorovská s tím, že pro účastnici běhu Danielu Kroužilovou z Českých Budějovic to bylo i rozhýbání před startem.

„Jako holka jsme běhala. Vrátila jsem se k tomu před čtyřmi, pěti lety. Začala jsem Beskydskou sedmičkou, to je horský ultramaraton,“ zmínila Daniela Kroužilová a připojila, že pak zkusila budějovický půlmaraton. „Přidala jsem karlovarský půlmaraton,“ doplnila sympatická běžkyně a dodala, že teď už jednotlivé akce točí stále dokola. V osmačtyřiceti letech upozorňuje, že na startu potkává i mnohem starší závodnice a závodníky. „Vloni mě předběhly paní ročník padesát dva. To není o věku,“ usmála se Daniela Kroužilová. S časem v Boršově moc spokojená nebyla. „Od půlmaratonu jsem neběhala,nebylo mi dobře. Jsem ráda, že jsem doběhla,“ oddechla si v cíli Daniela Kroužilová a zdůraznila: Hlavně, že jsem doběhla.“

Sportovci ale dorazili i z větší dálky. Z Prahy byli Kristýna Poslední a Tomáš Dundáček. „Zařídili jsme si tu návštěvu,“ konstatovali vesele účastníci hlavní kategorie a připojili, že v Budějovicích už na běžeckých akcích byli. „V lese dobrý, ve vesnici horší,“ komentoval pocity z trasy kolem Boršova v horkém dnu Tomáš Dundáček. „Mě chytá na sedmém až osmém kilometru zimnice, i při tomto závodě,“ řekla pobaveně Kristýna Poslední a dodala, že v současném počasí to tolik nevadí.

Péče o závodníky nekončí v Boršově vydáním startovacích čísel. Vedle lana napnutého přes Vltavu, jako pomoc při brodění, se pamatuje třeba i na občerstvení. K letošnímu nákupu patřilo tradičně ovoce. „Nakupoval jsem devět melounů, deset kilo banánů, deset kilo pomerančů,“ zmínil Jan Zeman k přípravám a doplnil, že v cíli na každého čeká také čtvrt kuřete a nápoj. „Máme sponzory, takže je to hrazené v podstatě ze sponzorských peněz,“ doplnil Jan Zeman.

Kdo dorazil do cíle, pro toho byla připravena i medaile, letos v podobě letadla a ti nejlepší dostali také krásně vyvedené džbánky.

Nejlepší muži: 1. Josef Havlíček - Perňa systém, 45 m 41 vt.; 2. Václav Bauer - Kleť, 47 m. 21 vt.; 3. Jan Bláha - AK Kroměříž, 47 m. 49 vt.; Jaroslav Píšek - Boršov, 48 m . 18 vt.; Lukáš Studnař - Veselí n. L., 49 m 10 vt.

Nejlepší ženy: Nela Kuffnerová, 52 m 50 vt.; Tereza Chlupová - Dva běžci, 53 m. 51 vt.; Linda Rechtoriková - SPSVD Jistebnice, 55m. 32 vt.; Olga Lebedová - Hůrka, 1 h 00 m. 37 vt.; Lucie Nováková¨- Nadějkov 1 h. 04 m. 32 vt.