Vytrénovaní běžci i vyznavači pohodové chůze, dospělí i drobotina v kočárcích a dokonce i spousta psů, celkem 616 účastníků se v sobotu odpoledne vydalo na čtyřkilometrovou trasu Běhu pro život. Charitativní akce, jejíž výtěžek má zajistit domácí péči pro onkologicky nemocné děti, se v Českých Budějovicích konala poprvé.

Běžci přispěli nejen dobré věci, ale na trase vedoucí centrem města se i dobře bavili. Pohoda ale vládla už na trati. „Běží se nám bezvadně,“ supěl devětatřicetiletý Petr Kučera asi v půlce trasy. „Jsme tady s manželkou a dětmi. Je to fajn akce, tak proč bychom se jí nezúčastnili,“ říká s nejmladším dítětem za krkem. „Lidé jsou spokojení a zatím se naštěstí nikomu nic nestalo,“ smála se za Dlouhým mostem dohlížitelka nad zdravotním stavem běžců Radka Schwarzová z Českého červeného kříže.

Někteří běh pojali jako šanci poměřit si s ostatními síly. Byla mezi nimi i školačka Kateřina Kopačková z Bujanova, která doběhla jako druhé dítě a o pořádný kus utekla většině dam z celého startovního pole. „Bylo to dobrý, běželi jsme s bratrancem a kamarádem a byla jsem asi první. Tohle je dvanáctá medaile,“ radovala se z ceny.

„Běželo se mi dobře, běhání mě baví a příště poběžím zase,“ usmívala se v cíli udýchaná šestiletá Míša z Mateřské školy Chotoviny. Spokojený byl v cíli i první z pejskařů Jaromír Fürbek z Českých Budějovic s fenkou Barčou. „Trať byla výborná, počasí taky vyšlo,“ liboval si.

Pochválil i svůj čtyřnohý doprovod. „Je takový tahoun, je to pes mé přítelkyně, která je ještě někde na trati. Právě partnerka navrhla, že se zúčastníme, docela se mi to líbí, pomoc nemocným dětem má smysl a dvě stovky není moc pro nikoho, kdo si vydělává,“ je přesvědčen.

Celkem se v Budějovicích podařilo vybrat 106 500 Kč. „Je to výborný výsledek,“ chválí Jihočechy Vess Barliev z pořadatelského týmu. A připomíná, že přispět mohou stále jak prostřednictvím DMS na účet Nadačního fondu Tesco nebo například koupí fotografie ze sobotního běhu. Podrobnosti najdou zájemci na www.behpro zivot.cz. Organizátoři akce pak na základě doporučení Onkologického ústavu v Brně poukážou peníze ve prospěch domácí péče o nemocné děti. „Díky tomu se jim poskytne ta správná péče a mohou přitom marodit doma.

Strávit půl roku v nemocnici je pro každé děcko strašné, domácí péče pomůže nejen psychice dětí, ale přispěje i k normálnímu chodu rodin, které takto nemocné děti mají,“ připomíná Barliev.