Jsou to lidé stejně jako my, i když nám někdy nevoní, chodí ve špinavých šatech a občas nás na ulici v podroušeném stavu otravují prosbami o pár drobných.

Na osud lidí bez domova, kteří se ocitli ne vždy vlastní vinou na ulici, upozornili zaměstnanci a dobrovolníci Městské charity České Budějovice ve čtvrtek večer, kdy na Piaristickém náměstí v krajském městě uspořádali Noc venku. Kulturní večer, který vyvrcholil představením Bezdomoveckého divadla DsP nazvaným Do dna, pak plynule přešel ve spaní pod širákem.

„Chceme seznámit lidi s problematiku bezdomovectví a nabídnout jim, aby si vyzkoušeli, jaké to je spát na ulici," vysvětluje Gabriela Kombercová z Městské charity České Budějovice. „Akce se koná i v dalších městech, na jihu Čech je vůbec poprvé."

Lidé přinášeli trvanlivé potraviny,  hlavně těstoviny, polévky a  paštiky, za odměnu zažili pěvecká i kejklířská vystoupení a prohlédli si fotografie bezdomovců v kostele Obětování Panny Marie.

„Výstava nás inspiruje, kam se při studiu dále ubírat," svěřují se v chodbě u fotografií studentky II. ročníku Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity Andrea Ducháčková a Kateřina Matěnová. „Samy čekáme na impuls, čemu se věnovat v bakalářské práci, a tady jsme přímo u zdroje," vyzdvihují klady dobrovolnické spolupráce s městskou charitou.

„Lidé si bezdomovce nejčastěji představují jako staršího špinavého pána s igelitkou v ruce a pod vlivem alkoholu," připomíná jednu ze zažitých a nesprávných představ Václava Businská, vedoucí azylového zařízení pro muže Dům sv. Pavla v Českých Budějovicích.

„Přitom na sedmdesáti procentech lidí nocujících venku  ani nepoznáte, že jsou bezdomovci. Nechtějí, aby se ostatní dozvěděli o jejich těžké životní situaci, do které spadli hlavně po rozvodu, kvůli dluhům, exekucím nebo po návratu z vězení, kam se dostali například za neplacení alimentů," pokračuje Václava Businská. „V Českých Budějovicích může být kolem tisíce bezdomovců, přičemž polovina využívá služeb našeho azylového zařízení," dodává.

Do Domu sv. Pavla jsou přijímáni střízliví klienti, alkohol se do jisté míry toleruje, pokud venku vládnou mrazy a otevírá se krizové centrum v prostorách azylového domu.

Klienti tu dostávají ve všední den teplou polévku, o víkendu si zase můžou vyzvednout svačinu v českobudějovickém klášteře Školských sester de Notre Dame Na Sadech.

„Jídla potřebují víc, a i proto pořádáme potravinou sbírku," přidává se vedoucí terénního programu Andrea Vitošová a doplňuje, že akci Noc venku zopakují i za rok.

„Bezdomovci jsou u dárců neoblíbená cílová skupina,tak jsme rádi, že jim aspoň  můžeme poskytnout  základní ošacení a jídlo," říká Josef Hes, ředitel městské charity. Ten zůstal na Piaristickém náměstí i po skončení kulturního programu ve 22 hodin a spolu s dvěma desítkami dalších lidí zde prožili noc venku.