Již 13. ročník originálního běžeckého závodu Reuter Run připravili na sobotu 12. srpna v Boršově nad Vltavou na Českobudějovicku. Výjimečný je tím, že na účastníky čeká brodění řekou Vltavou. Trať dlouhou 13 kilometrů zvládnou ti nejlepší za 45 minut. Chystají se i kratší běhy pro děti.

Podle starosty Boršova Jana Zemana je start v kempu u Vltavy, běží se i kolem pomníku amerického pilota R. F. Reutera. Střídavě polními cestami nebo i po silnici. Hlavní část trati je v terénu a závěrem se brodí přes Vltavu. „Na pomoc běžcům jsou přes řeku napnuta dvě lana a za další je u brodění připraven člun s našimi hasiči,“ zdůraznil Jan Zeman, že o bezpečnost je postaráno, i když se každý účastní na vlastní nebezpečí. Běh založil Jan Zeman a má připomínat i výcvik vojenského pilota pohybem v terénu nebo broděním řeky.

Závod je součástí Jihočeského běžeckého poháru a také Prázdnin v Boršově. Sponzoři v rámci letního programu podporují třeba známá ochotnická představení nebo třeba nadcházející dožínky, které se budou pořádat společně s rodeem a boršovskými slavnostmi.

Tratě pro závodníky, děti i diváky

Poprvé letos bude Reuter Run spojen s podporou Charity České Budějovice. Jednak za každého účastníka obec podpoří charitu částkou 100 korun, jednak po hlavním závodu a závodech dětí, které se konají na kratších trasách v kempu Poslední štace, bude uspořádán i charitativní běh třeba i pro diváky na symbolické 200 metrů dlouhé trase. Při něm  mohou účastníci dobrovolně přispět na charitu symbolickou částkou podle svého uvážení.

V Brošově běželi odvážní běžci při desátém ročníku Reuter Runu (2020) za zvýšené hladiny Vltavy.V Boršově běželi odvážní při 10. ročníku Reuter Runu (2020) za zvýšené hladiny Vltavy.Zdroj: Deník/Radka Doležalová

Hlavní start začíná v 11 hodin, přibližně ve 12.30 h startují děti. Do hlavního závodu se lze hlásit elektronicky. Celkem se čeká kolem 120 běžců v hlavním závodu, v týdnu jich bylo přihlášeno již 50, pro přihlášku je možné využít adresu  https://maraton.cz/terminovka/entry/317 a podle Jana Zemana bude lepší, pokud se i místní přihlásí předem. Na všechny účastníky čeká pamětní keramická medaile.

Poděkování charity

„Jsme rádi, že obec Boršov nad Vltavou podpoří Charitu České Budějovice. Každý účastník běhu se stane hned třikrát hrdinou: zaprvé uctí památku pilota kapitána R. F. Reutera, který byl v těchto místech sestřelen, za druhé doslova udělá krok navíc pro své zdraví, a v neposlední řadě přispějí na dobrou věc - podpoří Charitu České Budějovice. Předem děkujeme všem, kteří se zúčastní hlavního nebo dětského závodu. Tímto pilotním projektem navazujeme na dlouholetou, úzkou spolupráci s obcí a velmi se na tuto událost těšíme,“ říká ředitel Charity České Budějovice František Nestával. František Nestával doplnil, že na místě bude moci charita také prezentovat a přiblížit široké veřejnosti svou činnost a také nabídne k prodeji výrobky klientů jejích služeb a drobné občerstvení od jejích zaměstnanců. „Kteří lépe pečou, než běhají,“ usmívá se František Nestával s tím, že jestli někdo poběží z charity, pozná se to podle červeného trička s plamenným křížem.

Pocta pilotovi

Reuter Run se koná k poctě amerického pilota kapitána R. F. Reutera, který byl 17. dubna 1945 sestřelen u Boršova, a to při útoku na letiště Luftwaffe v Plané. Při stejné bojové akci se na druhém břehu Vltavy pokusil nouzově přistát smrtelně zraněný poručík W. R. Preddy. Jejich letecká bojová squadrona se toho dne zúčastnila jednoho z největších spojeneckých náletů na nacistické cíle v Evropě, což bylo více než 1000 těžkých bombardérů doprovázených 800 stíhacími letadly. Náročný krosový běh je připomínkou výcviku bojových pilotů, kteří se po nouzovém přistání přesunovali z bodu A do bodu B, přičemž cestou museli překonat i vodní tok.