VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Také policista musí umět přijmout porážku

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Od roku 1990 až do letošního července vedl Bohumil Bezemek jihočeskou policii. Teď si užívá důchod, o úspěších a nešvarech policie však stále přemýšlí.

12.9.2007 1
SDÍLEJ:

„Budu chodit na houby a jezdit na kole,“ plánuje volné dny čerstvý penzista Bohumil Bezemek, bývalý ředitel krajské správy Policie ČR. Foto: Jaroslav Sýbek

Kdy jste se rozhodl odejít do důchodu?
Uvažoval jsem o něm již delší dobu. Funkci ředitele jsem vykonával od roku 1990, což je dost dlouhé období. Jsem pro, aby mladí policisté dovedli Policii ČR dál a omladili ji. Mají předpoklady z pohledu jazykové vybavenosti, dovedností v oblasti výpočetních technologií i kvůli generačnímu souznění. Ačkoliv s generačním odstupem jsem nikdy problém neměl, za což vděčím i své angažovanosti v mládežnickém fotbale.


Hrál ve vašem rozhodnutí nějakou roli ministr vnitra Ivan Langer?
Nehrál, ani jsme spolu neměli žádný spor. Poznal jsem ho již jako stínového ministra a několikrát jsme si spolu otevřeně popovídali. Ivan Langer je pro mě jubilejním desátým ministrem vnitra ČR. Pokud by našel důvod „dát se mnou řeč“, neodmítnu ho, stejně jako jeho devět předchůdců.


Kdysi jste uvedl, že jste o odchodu od policie uvažoval již dřív. Proč?
Svůj život jsem zasvětil policii, ať už se jmenovala Veřejná bezpečnost či Policie ČR. Zejména kvůli sdělovacím prostředkům se mnoho lidí domnívá, že pobíráme nadstandardní příjmy, tak nás může kdekdo urážet. Ochrany se nám přitom příliš nedostává. Znám spoustu bývalých kolegů, kteří po roce 1990 od policie odešli, uplatnili se a disponují příjmy, které jsou značně odlišné od těch policejních, ale nikdo je neuráží. Pokud jsem po dobu sedmnácti let dokázal řídit a vést téměř 3 500 policistů a pracovníků Policie ČR domnívám se, že bych se neztratil. Ale šel jsem touto cestou a nelituji.


Co vás jako občana na práci policie štve?
Štve mne několik věcí. Jednou z nich je skutečnost, že máme mezi sebou několik policistů, kteří dokážou využít svého postavení ve svůj prospěch. Ovšem pokud je dostatek důkazů, dokážeme se s nimi velice rychle rozloučit. S čím dále nejsem spokojen, je arogantní vystupování některých policistů. A poslední věcí, která mi leží na srdci, je skutečnost, že policie a policejní práce jsou naprosto neobjektivně a jednostranně posuzovány veřejností.


Potřeboval jste někdy jako občan pomoc policie?
Samozřejmě, že potřeboval. Například, když se mi někdo vloupal do sklepa nebo při dopravní nehodě, kterou jsem zavinil a za kterou jsem byl policejním prezidentem kázeňsky potrestán. Jsem přesvědčen, že všichni musíme přijmout skutečnost, že pokud dojde ke kolizi se zákonem, je nutné respektovat jeho dopad.


Jak dlouho jste byl šéf jihočeské policie, a kdy jste u policie začínal?
V čele jihočeské policie jsem od 15. listopadu 1990. Do funkce jsem byl ustanoven na základě rozhodnutí ministra vnitra ČR Tomáše Sokola po návrhu ředitele VB Františka Zelenického. Policistou jsem už od 1. září 1973. Po náhradní vojenské službě ve Frýdku-Místku jsem nastoupil do Jinců na okrese Příbram. To, že jsem šel k policii, byla náhoda. Studoval jsem strojní fakultu na ČVUT, ale nějak jsem se netrefil. Dozvěděl jsem se, že je možné nastoupit ke SNB. Zkusil jsem to a myslím, že to byla dobrá volba.


Co se vám za ty roky u policie povedlo a co nepovedlo?
Pro mne je rozhodující, že se mi podařilo vytvořit pracovní tým na úrovni správy i okresních ředitelství, který byl schopen komunikovat a spolupracovat s představiteli státní správy, samosprávy i s veřejností. O tom, co se nepovedlo, by spíš měla mluvit veřejnost. Velkou prohrou ale je, že jsem ani já, ani moji kolegové nedokázali prorazit slupku byrokracie na Policejním prezidiu Policie ČR a Ministerstvu vnitra ČR.
Také nám zde zůstaly nevyřešené případy čili pomníčky. Ne všechny nemají řešení, ale není zkrátka dostatek důkazů. Jak sportovec, tak i policista musí ale umět zhodnotit situaci a přijmout porážku.


Jaké pomníčky policie, na které nejste hrdý, byste připomněl?
Nebudu uvádět konkrétní případy. Jsou s nimi spojovány zejména vraždy, ale pro nás jsou to i loupeže nebo vloupačky. Pro pravého policistu je prohrou, když v kauze neusvědčí pachatele. Asi nejhorší pocit je, když má policista jistotu, kdo je pachatelem. Má i důkazní nouzi, která ale nestačí. Tohle jsem mnohdy zažil i sám. Vím, že k vyřešení pomníčků by mnohdy mohla přispět i veřejnost.


Co si naopak myslíte, že se jihočeské policii povedlo nejvíc?
Jsem přesvědčen, že se podařilo přesvědčit veřejnost, že jsme platnou součástí společnosti a společenského života. Samozřejmě jsme ti, kteří plní roli represivní, a tak ti, kteří nerespektují zákony, nás nikdy chválit nebudou.
Práce u Policie ČR je práce týmová. Někdo je větší tahoun, k práci ale potřebuje i ty průměrné. Mohl bych možná jmenovat. Špičkové policisty jsem vždy dokázal ocenit, ale jejich pojmenováním bych narušil základ týmové práce.


Už se všichni vypořádali s novým služebním zákonem? Mám na mysli např. změny hodností.

Není třeba se s tímto zákonem vypořádat. Byl schválen poslaneckou sněmovnou, a tak se stal součástí právního systému České republiky. U nás jsem udělal taková opatření, aby nikdo z policistů neutrpěl újmu na nadstavbovém platě.
Co se týká hodností, vedla se debata, zda je zrušit, či nikoli. Vůle byla, aby hodnosti u Policie ČR zůstaly. Stalo se, ale bohužel trochu nešťastně. Například z majorů se stali nadporučíci. Jsem přesvědčen, že je to otázka spíše psychická než praktická. Mohlo se to změnit třeba změnou výložek, které by charakterizovaly vykonávanou funkci.


Odešel někdo od jihočeské policie kvůli novému zákonu?
Zákon č. 361/2003 Sb. o služební poměru příslušníků bezpečnostních sborů zatím chod Policie ČR neovlivnil. Dopad odchodů lze však očekávat koncem letošního roku.


Zůstávají u jihočeské policie někteří bývalí příslušníci StB?
Ano, pracují na základních, tedy ne na vedoucích funkcích. Splňují totiž zákonné požadavky Zákona o služebním poměru, lustračního zákona a dalších právních norem. Počty a jména vám nesdělím, protože i tito policisté by měli mít Ústavou ČR a dalšími zákony zaručenu ochranu svých práv a osobních údajů. Pokud odejdou, tak na základě vlastního rozhodnutí či jiných skutečností dle zákona.


Veřejnost hodnotí policii kladně. Je to skutečně zasloužené?
Policie je službou veřejnosti. Snaží se lidem pomáhat. Jestliže máme podle průzkumů důvěru více než 60 % respondentů, hovoří to samo za sebe. Přitom ale zůstáváme represivní složkou. Člověk, který je rozhodnut ctít zákony, nemusí mít z policie strach, naopak ji vnímá jako ochranu svých oprávněných zájmů. Myslím si, že negativní pohled na Policii ČR vytvářejí zejména sdělovací prostředky a politické půtky stran. Skutečnost je však jiná, což průzkumy ukazují.


Odcházíte do důchodu s výsluhou.
Proč mají policisté dostávat po odpracovaných letech a odchodu renty, zatímco třeba doktoři nebo učitelé výsluhy nemají?

Práce lékařů i učitelů si nesmírně vážím. Mám mezi nimi i dost přátel. Práce u policie je ale státní služba, která přináší spoustu omezení a rizik. Je to velmi rizikové povolání. Existují právní normy, které stanoví povinnost dostavit se do zaměstnání, kdykoliv to vyžaduje bezpečnostní situace. Z toho vyplývá být neustále na telefonu. Zásadní je, že policista nesmí vykonávat další výdělečnou činnost. Pokud by tak konal, je to zákonný důvod k ukončení služebního poměru bez náhrady.


Jak jste se těšil na důchod a čemu se věnujete?
Těším se, že pomalu přestávám čekat na to, až mi začne zvonit mobilní telefon. Ale třeba mi to bude chybět. Určitě chci teď nahradit rodině všechno, co jsem jim kvůli svému časovému vytížení nedal. Chtěl bych tedy něco věnovat rodině, ale i sobě.


Čím se ve volném čase zabýváte? Jezdíte na kole, chodíte na houby?
Volného času do téhle chvíle jsem moc neměl. Nejsem rybář ani myslivec, ale už jsem oprášil jízdní kolo, které chci opět používat. Těším se, že mi pomůže změnit hmotnost. V Českých Budějovicích jsou pro cyklistiku podmínky dobré, pokud o všem nejedete na „Babu“, kde se krajina podobá mé rodné Vysočině. Rád čtu, spíš časopisy s politickými komentáři. Od mládí mne zajímá motoristická tematika, takže mám vcelku dobrý přehled o technice a motosportu. Rád bych se teď jako veterán k motorismu vrátil, ale to zatím patří do oblasti snů. Také na houby chodím moc rád. Moje žena, výborná kuchařka, je zpracovává na mnoho různých způsobů. Bohužel jí někdy radost neudělám, protože najdu „houby“.


Sledujete teď v důchodu práci policie jako občan?
Samozřejmě. Člověk, který policejní práci věnoval celý produktivní život, nemůže být netečný k této společensky prospěšné a zákony stanovené činnosti ani po odchodu do důchodu. A pokud o to někdo má zájem, rád mu svůj názor na činnost policie poskytnu.

JUDr. Bohumil Bezemek

  • narozen roku 1952 v Útěchovicích pod Stražištěm na Vysočině
  • vystudoval VŠ SNB, fakulta VB, v Praze
  • od 1. 9. 1973 u VB, následně u Policie ČR
  • od 15. listopadu 1990 ředitelem Policie ČR, správa Jihočeského kraje
  • bydlí v Českých Budějovicích, ženatý, dvě děti

12.9.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží PRODAVAČ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Praxe výhodou. Pracoviště: Pekařství zliv, s.r.o, Nádražní, č.p. 719, 373 44 Zliv. Informace: Kontakt, +420 773 001 253.

Výroba - Výroba Montážní dělník 20 000 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení MONTÁŽNÍ DĚLNÍK/ICE V AUTOMOBILOVÉM PRŮMYSLU. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: 13. a 14. plat, 2x ročně bonus za naplnění docházky ve výši Kč 7 500,-, 1x ročně procentuelní bonus ze zisku, 25 dní dovolené, ubytování pro uchazeče s trvalým bydlištěm mimo Jihočeský kraj, stravenky. Pracoviště: Trenkwalder a.s. - robert bosch, spol. s r.o., Roberta Bosche, č.p. 2678, 370 04 České Budějovice 4. Informace: Olga Skopová, +420 724 476 224.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 25 000 Kč

Obsluha zařízení na hutní zpracování kovů (obsluha pecí a konvertorů) OBSLUHA OHRAŇOVACÍHO LISU. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: obsluha, nastavování a seřizování ohraňovacího lisu, práce ve dvousměnném provozu, Požadujeme:střední odborné vzdělání, schopnost samostatně jednat nutná - korekce, kompletní seřízení stroje, orientace ve výkresové dokumentace, práce s měřidly, ochota učit se novým věcem, Výhodou: technické vzdělání, technická zručnost, spolehlivost, důslednost, smysl pro detail, zodpovědnost, časová flexibilita, Nabízíme: perspektivní práci, poskytneme plnohodnotné zaškolení, zajímavé mzdové ohodnocení - dle zkušeností a znalostí až 35.000,- vč.bonusů a příplatků, závodní stravování, firemní akce, nástup možný IHNED, Zaměstnanecké výhody: závodní stravování/stravenky, bonusy, příspěvek na dovolenou, firemní akce, Zaměstnavatel si přeje být kontaktován telefonicky v době od 7:00 - 15:30 hod. nebo e-mailem. Pracoviště: Gastro production s.r.o., Zemědělská, č.p. 500, 373 81 Kamenný Újezd. Informace: Miroslav Libal, +420 727 876 194.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 18 500 Kč

Řidiči vysokozdvižných vozíků ŘIDIČ VZV DO PROVOZU OBALOVÉ LOGISTIKY. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Nápln práce: provozní manipulace s obaly, příjem vykládka kamionu, výdej nakládka kamionu, spolupráce a komunikace s disponenty pro zajištění potřebného toku obalů, práce v nepřetržitém provozu. , Požadavky: aktivní přístup k práci, spolehlivost, zkušenost s řízením VZV, možnost zajištění oprávnění na VZV., Nabízíme: stabilní zázemí společnosti, příspěvek na stravu, možnost profesního rozvoje.. Pracoviště: Lašek spol. s r.o., U Sirkárny, č.p. 658, 370 04 České Budějovice 4. Informace: Rudolf Prášek, +420 776 641 043.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Průtrž a kroupy u Igy
3

OBRAZEM: Místy průtrž mračen a kroupy, jinde sluníčko

Muž přišel o život na trati mezi Omlenicemi a Bujanovem.
3

OBRAZEM: Muž šel po trati a skončil pod koly vlaku

OBRAZEM: Hlavní tah z Prachatic na České Budějovice přeťala uzavírka

Němčice – Trasa z Českých Budějovic na Prachatice je od pondělka 23. července zkomplikovaná.

Reprezentanti ČR U20 vezou stříbro z ME volejbalistů z Haagu

Tři volejbalisté z Jihostroje České Budějovice si vezou z Haagu, kde se konalo ME volejbalistů U20, stříbro. Filip Humler, Josef Polák a Marek Šotola.

Čtveřice chlapců obtěžovala návštěvníky budějovické letní plovárny

České Budějovice - Skupina nezletilých chlapců se rozhodla využít letní odpoledne k pobytu u bazénu na budějovické městské letní plovárně. Chlapci však podle tiskové mluvčí městské policie Věry Školkové pobyt u vody pojali o víkendu po svém.

Slavnosti nabídly muzikál i koncert Debbi.

Týn nad Vltavou – Dobrá nálada, skvělá muzika, jednoduše ta správná letní pohodička. Tak to v pátek a sobotu vypadalo v Týně nad Vltavou. Každý kout města ožil Vltavotýnskými slavnostmi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT