Pamětní medaili Jihočeského kraje a děkovný list předal v pondělí hejtman Jiří Zimola řediteli Policie ČR Radomíru Heřmanovi, dále Lubomíru Burešovi, řediteli Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje, Markovi Slabému, řediteli Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje a také Ladislavu Ondřichovi, řediteli Letiště České Budějovice. Ocenil práci složek integrovaného záchranného systému při zabezpečení průběhu setkání ministrů zahraničních věcí zemí Evropské unie (tzv. Gymnichu), které se konalo 27. až 28. března v Hluboké nad Vltavou.

„Gymnich dopadl velmi dobře. S organizací zasedání i s fungováním letiště vyslovilo maximální spokojenost i české ministerstvo zahraničních věcí. Několikaměsíční aktivita, kterou kraj a složky integrovaného záchranného systému společně vyvinuly, přispěla ke zdárnému průběhu akce a všem za to patří poděkování,“ uvedl hejtman Jiří Zimola.

Policie, hasiči, zdravotnická služba i personál letiště měli na starost bezpečnostní opatření a akce patřila mezi hlavní priority roku. Podle ředitele Radomíra Heřmana měla policie na akci nasazeno od 24. března 530 příslušníků. Bezpečnostní opatření se vzhledem k nahlášeným demonstracím rozšiřovala, ale vše proběhlo bez nějakých mimořádných událostí.

„Nedošlo k žádnému narušení veřejného pořádku,“ zdůraznil Radomír Heřman.

Pro hasiče byla opatření, která přijali, nadstandardní. Podílelo se na nich 90 příslušníků HZS Jihočeského kraje.

„Ne vždy se připravujeme na případnou dekontaminaci ministrů a monitorování atmosféry na detekci nebezpečných látek,“ přiblížil šéf jihočeských hasičů Lubomír Bureš, co zajišťovali.

Zdravotnická záchranná služba měla jeden zásah. V sobotu ráno převezla do českobudějovické nemocnice dánského ministra zahraničí Per Stiga Möllera, protože se mu udělalo nevolno.

„Nejednalo se naštěstí o nic vážného, vše dopadlo dobře,“ doplnil ředitel ZZS Marek Slabý.

„V praxi jsme si prověřili naši spolupráci, která dopadla opravdu na výbornou. Nedělo se nic, co bychom si nepřáli. Ministři odjížděli spokojeni, a to je důležité. Věřím, že to přispěje k dobré propagaci Jihočeského kraje,“ dodal jihočeský hejtman Jiří Zimola.