Na zlomyslnost zatím neznámého pachatele doplatila jedna z postav sousoší Humanoidi. Kvůli ohořelé hlavě si ji včera odvezl k restaurování výtvarník Michal Trpák.

Městská policie má sice kameru na rohu Jeronýmovy ulice a Lannovy třídy, která pokryje i křižovatku Lannovy třídy s ulicí Na Sadech, kde sousoší stojí. Jenže skleněný objektiv zároveň hlídá i jiná místa. Proto mu vandalové unikli.

„Kamera, která monitoruje dolní část Lannovy třídy, fungovala v přednastaveném režimu a v daný moment sledovala jiný prostor," uvedl pro Českobudějovický deník tiskový mluvčí městské policie Václav Sup. Doplnil, že kamera sleduje i Jeronýmovu ulici nebo parkoviště u obchodního domu Prior.

Šetření vandalského činu je nyní v rukou Policie České republiky, která čeká na přesné stanovení škody. Pokud se potvrdí prvotní odhady, tak vznikla škoda kolem 20 000 korun. To by podle okresní policejní mluvčí Reginy Tupé znamenalo, že bude vandalství hodnoceno jako trestný čin poškození cizí věci. „Spolupracujeme s vyšetřovateli od hasičů," doplnila k postupu policie Regina Tupá a zároveň požádala případné svědky události, aby přispěli k objasnění toho, co se v Lannově třídě přesně událo.

Sousoší je poškozené už po několikáté. Ohněm ale poprvé. Výtvarník Michal Trpák, který je autorem díla, si včera ženskou postavu odvezl k restaurování. V úvahu přichází obroušení ohořelých ploch a jejich domodelování z polyesterové pryskyřice, z níž je sousoší vyrobeno.

Nebo odlití zcela nové hlavy a její usazení na zbytek těla. „Socha je poškozená více, než jsem čekal," konstatoval ve středu při prohlídce sochy Michal Trpák.

Oprava ohořelé postavy má trvat asi měsíc.