Tradici dlouhou dvě stě let má jedinečné pašijové divadlo, které se řadí mezi nejstarší v Evropě. Obnovit Hořické pašijové hry se podařilo Společnosti pro obnovu pašijových her. Jeho předsedou je Miloš Pimpara, který ztvárňuje druhou největší mluvenou roli, velekněze Kaifáše, který se podílel na odsouzení Ježíše. „Za deset let působení u divadelníků jsem si prošel mnoha rolemi,“ říká. Pašijové hry pod režijním vedením Jakuba Barana jsou k vidění jednou do roka právě v Hořicích. „Jsme jeden z mála souborů v Evropě, kteří dokázali udržet tradici pašijových her,“ dodává principál divadelníků s tím, že o představení mají zájem i jiné obce v republice, ale soubor se drží tradice a hraje výhradně na své domovské scéně. „Výjimečně pak v České Krumlově,“ vzpomněl.

V představení účinkuje čtyřicet až padesát herců. Jen patnáct z nich má ale roli mluvenou. „Jsou to ve valné většině místní lidé, ale máme kolegy také z Písku,“ ujišťuje Miloš Pimpara s tím, že herci se nemění a dokáží se alternovat. Ani nové členy soubor neodmítá. „Ti, co se k nám nově přidají, už neodejdou, a pak se připojí i jejich příbuzní či známí,“ vysvětluje s tím, že devadesát procent rolí je pro chlapy. „O to hůř se noví účinkující shání,“ směje se. Odmítá fámy, že herci jsou výhradně lidé věřící. „Nejde o náboženství, já sám jsem ateista. My hrajeme obyčejné divadlo. Jde o to mít chuť hrát, bavit se, něco ostatním ukázat i zachovat tradici,“ vysvětluje Miloš Pimpara.

Hry v minulém století zastavily světové války i normalizace, kdy biblický příběh nebyl zrovna žádoucí. Naplno se je podařilo obnovit v roce 1993. Bez přestávky se hrálo každý rok až do toho loňského. „To tradici přerušil koronavir,“ dodává.

Celý soubor se přes rok neviděl. Zkoušky si totiž nechává až na několik měsíců před samotným vystoupením. Letos byla první před čtrnácti dny a další až v sobotu před představením. „Těšili jsme se. Nejde jen o hru a soubor, jde i o setkání s přáteli,“ ujišťuje předseda Společnosti pro obnovu pašijových her Miloš Pimpara. On i všichni herci si v sobotu v Hořicích na Šumavě hodinu a půl dlouhé představení užili a už se těší na to další.