Když Pavel Schwarz před patnácti lety začínal jezdit na horském kole, neexistovalo prakticky žádné hřiště, kde by mohl trénovat techniku a triky. Nyní s kolegy z FRbikes.cz vhodná sportoviště navrhuje a staví. Podílel se také na Minibikeparku Máj, který byl v sobotu otevřen v Českých Budějovicích.

„Máme obchod s koly a řešili jsme problém, že v Budějovicích není, kde jezdit. Lidé se nás ptali a my jim nemohli žádné vhodné místo poradit 
a také jsme si všímali, že kvůli tomu začíná zájemců o tento sport ubývat," vysvětluje Pavel Schwarz.

Pro nový bikepark vytipovali místo v ulici U Lesa na okraji sídliště Máj. „Ve světě je teď takový trend, že právě na okrajích sídlišť se bikeparky staví. Tady byla jakási dětská dráha, ale zanedbaná a zarostlá. Přišli jsme tedy s návrhem, jak to tu za nízké náklady zprovoznit. Jen jsme nečekali, že to bude tak administrativně náročné. Pozemek nepatří městu a tak vyřízení všech formalit trvalo přes dva roky," popisuje.

Nakonec se z místa stalo veřejné sportoviště, které provozuje město České Budějovice. Designéři z FRbikes.cz dodali zdarma projekt. „S podobnými hřišti máme dlouholeté zkušenosti, stavěli jsme například bikepark na Lipně. Tady jsme ho navrhli tak, aby sloužil co nejširší veřejnosti. Je tu dráha, na které si klidně mohou sjet děti, a pro pokročilejší vysoká překážka, na níž mohou vytočit třeba salto," dodává Pavel Schwarz.

Velkou část plochy zabírá takzvaný pumptrack. Jedná se o úsek s hliněnými boulemi a klopenými zatáčkami vhodný i pro začátečníky. „Je poměrně levný a bezpečný a umožňuje skvělý trénink na ovládání kola, techniku i fyzičku," vysvětluje Pavel Schwarz. Dobré je podle něj i to, že se dráhy v několika místech protínají. Bikeři tak nemusí jezdit jen dokola, ale mohou si trasy různě kombinovat, hledat vlastní cesty, vymýšlet přeskoky a přejezdy.

Minibikepark Máj v Českých Budějovicích.

Minibikepark MájPrvní legální veřejné sportoviště pro horská a BMX kola v Českých Budějovicích. Nachází se 
v ulici U Lesa na okraji sídliště Máj. 

Na ploše 50x40 metrů je mimo jiné vysoká překážka pro pokročilejší jezdce. Většinu prostoru zabírá takzvaný pumptrack – dráha s hliněnými boulemi 
a klopenými zatáčkami, která je vhodná pro začátečníky.

Minibikepark je volně přístupný. Investorem a provozovatelem areálu je město Č. Budějovice.

Samotné vybudování Minibikeparku Máj trvalo zhruba týden. Bylo nutné udělat zemní práce, odvodnění a úpravy povrchu. Tvůrci využili zeminu, která již na místě byla. „Ten materiál nás trochu vyškolil, byl horší, než jsme čekali. Především bychom to ale nemohli dokončit bez pomoci dobrovolníků, kteří sem chodili pomáhat," zdůraznil Pavel Schwarz.

On sám začal jezdit na horských a BMX kolech zhruba před patnácti lety. „Viděl jsem  to na Eurosportu, připadalo mi úžasné, jak se ženou z kopce, 
a tak jsem si řekl, že to chci taky. Začal jsem na horském kole, ale tenkrát to bylo ještě hodně pionýrské. Neměli jsme pořádnou výbavu, nebyla vhodná kola, takže neustále něco upadávalo nebo se lámalo, chyběla sportoviště," vzpomíná.

Nyní podle něj stačí pořídit kolo, helmu a rukavice a s lákavým adrenalinovým sportem je možné začít v jakémkoli věku. Pavel Schwarz ho nepovažuje ani za zvlášť nebezpečný. „Není to nebezpečnější než třeba fotbal. Tam také hrozí úrazy. Podstatné je nepřeceňovat se, začít pomalu 
s tréninkem a postupně pilovat techniku."

Na sobotní otevření bikeparku se přišel podívat mimo jiné Jiří Plch, který působí jako trenér lyžařského týmu Budweis. „Dozvěděli  jsme 
o tom z internetu. Moc se nám líbí, že tu něco takového vzniklo, protože máme v týmu asi dvacet dětí a tohle pro ně bude dobrá vedlejší aktivita. Ježdění na kolech se hodí k lyžařskému výcviku, protože se tím posilují nohy a zlepšuje stabilita," komentoval.

Z novinky má radost i devatenáctiletá Pavla Lišková. Ta kouzlu BMX kol propadla loni v listopadu. „Přivedl mě k tomu přítel a mě se to zalíbilo. Vždycky mě víc bavily klučičí sporty. Za ten půlrok toho sice ještě tolik neumím, ale už zlepšuji skoky, takže je bezvadné, že teď můžeme trénovat i tady v Budějovicích. Dřív jsme jezdili hlavně na Lipno," řekla.