Obávají se, že místo přízemního objektu vyroste několikapodlažní objekt, který jim zcela zastíní okna a i jinak zhorší kvalitu bydlení.

„Předloni na podzim tu byli dva manažeři. Nejdřív chtěli přízemní prodejnu rozšířit do parkoviště a částečně ji nastavit. Teď se mluví o tom, že tu budou čtyři patra,“ postěžovala si jedna z obyvatelek sousedního domu. „Znehodnotilo by mi to byt, zastínilo celou zahradu, klidně napíšu ombudsmanovi,“ nechala se slyšet roztrpčená čtenářka.

Bývalý BIOS převzala nejprve Delvita a po ní před časem BILLA. Ihned ale dala najevo, že prodejnu zřejmě nebude do budoucna provozovat. Podle informací Deníku dokonce odmítla i nabídku zájemce, který si chtěl obchod pronajmout.

Nyní společnost TOP PROJEKT požádala v územním řízení o nástavbu prodejny. V územním rozhodnutí se mělo oficiálně jednat jen o patrovou nástavbu. Někteří sousedé se ale obávají změny záměrů investora. Hlavně toho, kolik pater nakonec objekt bude mít, přestože v lokalitě platí poměrně přísné předpisy pro nové stavby. Zastavěno by údajně mohlo být parkoviště za prodejnou a obchod se má přesunout do přízemí nebo suterénu budoucího objektu.

Na poskytnutí informací jsou všechny zúčastněné firmy bez výjimky skoupé. „Bohužel smluvní vztahy nám nedovolují se k těmto věcem vyjadřovat,“ odpověděl na dotaz Deníku Radomír Staněk z brněnské společnosti TOP PROJEKT, která zastupuje stavebníka.

Stavebníkem, který je uveden v dostupném dokumentu, je firma Delnemo z Rudné u Prahy. Podle telefonního operátora však nemá pevnou linku a žádný mobilní telefon k ní nebylo možné zjistit. Stoprocentním vlastníkem Delnema by podle internetu měla být Billa Reality spol. s r. o.

Obchod v domě by v budoucnu mohla mít opět BILLA ČR. „Společnost Billa skutečně uvažuje o zřízení supermarketu v tomto objektu. Není však jeho investorem,“ uvedl pro Deník Michal Donath, mediální zástupce společnosti BILLA ČR.

Jak bude vypadat příští objekt na okraji Palackého náměstí, zajímá sousedy, ale společnost BILLA upozornila prostřednictvím svého mediálního zástupce, že nikterak neovlivňuje architektonické řešení objektu a na výstavbě se ani jinak nepodílí.

Neodkázala však na nikoho, kdo by podrobnější informace mohl poskytnout. „Informace, na které se dotazujete, však podle našeho názoru náleží účastníkům stavebního řízení, nikoliv široké veřejnosti,“ doplnil stanovisko BILLY mediální zástupce Michal Donath.

Českobudějovický magistrát dokumenty k novému domu obdržel teprve v těchto dnech, a proto ani on nemohl dosud sousedům příštího domu podat bližší popis objektu. „Doklady byly teprve předány v podatelně, stavební úřad se jimi ještě nezačal zabývat,“ vysvětlila tisková mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.

V případném dalším řízení však budou dokumenty podle Welzlové všem účastníkům řízení dostatečně zpřístupněny.