Tak pokročila problematika záměru postavit hned za obcí stanici na výrobu bioplynu. Alespoň, co se z pohledu samotných Hůr týče. V úterý večer se dokonce sešli Hůrští, kteří jsou zásadně proti stavbě bioplynové stanice, na shromáždění.

„Setkání si svolali sami obyvatelé. Pouze se tam sepsala petice, kterou pak odeslali na kraj. Odhaduji, že včera přišlo něco mezi čtyřiceti a padesáti lidmi,“ podotkla včera starostka Magdaléna Kubínová Šebelková.

„Teď se bude touto věcí zabývat kraj. Z naší strany, oficiálně ze strany obecního úřadu, se nic nového nezměnilo. Snad jenom to, že jsem už odeslala také na krajský úřad naše oficiální stanovisko i s připomínkami,“ doplnila starostka.

I když je drtivá vetšina místních lidí proti výstavbě bioplynové stanice, tak na obecní úřad dorazili pouze dvě písemné připomínky k chystané stavbě.
„Přestože byli všichni dvakrát písemně vyzváni, aby na obecní úřad doručili své případné připomínky. Déle se jižs odesláním našeho stanoviska bohužel čekat nedalo,“ podotýká Kubínová Šebelková na webových stránkách obce.

Ekologický nápad

Bioplynová stanice je hlavní součástí projektu, která má změnit bývalý zemědělský areál u obce na moderní inovační centrum. Zde by měly spolupracovat firmy v oblasti bioenergetiky, ochrany životního prostředí a molekulární biologie.Vedle bioplynové stanice by ještě podle plánů měly vyrůst desítky laboratoří.

Elektřinu a teplo pro laboratoře by právě měla vyrábět bioplynová stanice ze zbytků kukuřice, trav a v malém množství i z jedlých tuků.