Několik tržných ran a boulí, otřes mozku, poničené zařízení baru a čtyři dopadení útočníci, kteří podle svědků vypadají jako příznivci hnutí skinheads.

Taková je bilance incidentu, který se odehrál v neděli kolem jedné hodiny v noci v herně multikina CineStar ve Čtyřech Dvorech. Jeho svědkem a zároveň i přímým účastníkem byl rovněž dvaadvacetiletý čtenář Deníku, jehož jméno je redakci známo. „Asi tak hodinu před samotnou bitkou tady ti skinheadi procházeli pasáží a vyloženě si vyhlíželi nějakou oběť,“ popisuje chvíle, které pozdějšímu běsnění předcházely.

Hromadná rvačka

Útočníci, kterým bylo podle něj tak od pětadvaceti do čtyřiceti let, vyprovokovali později rvačku v herně, když napadli několik cizinců tmavší pleti. „Zřejmě se domnívali, že jsou to Romové,“ soudí svědek incidentu.

V ten okamžik začaly v baru létat vzduchem židle a atmosféra se velmi přiostřila. Do rvačky se zapojilo i několik dalších lidí, kteří zde tou dobou byli. „Když skinheadi viděli, že jsou v oslabení, začali utíkat směrem k Prachatické ulici. Chtěli zřejmě zmizet průchodem u mateřského centra, ale ten byl zrovna v tu chvíli zavřený,“ pokračuje dvaadvacetiletý muž. Neváhal proto a společně se svým kamarádem natlačili tři útočníky do rohu zdí, odkud nemohli utéct.

Pro upřesnění je třeba dodat, že fyzické parametry na to skutečně má, pracuje totiž jako zaměstnanec bezpečnostní agentury.

V té chvíli dorazili na místo činu policisté. „Byla tu městská i státní policie, dohromady přijelo snad deset aut,“ doplňuje mladý muž.

Jednomu z útočníků se podařilo utéct, ale během chvilky jej policisté dostihli. Poté na místo přijely i dvě sanitky, které odvezly všechny zraněné do nemocnice. „Jednu jsme volali ještě dodatečně, protože muž z ochranky herny začal o něco později zvracet a měli jsme podezření na otřes mozku,“ říká svědek.

Čtyřlístek útočníků pro svědka rozhodně není neznámý. Už v minulosti byl totiž u toho, jak tito konkrétní agresoři v prostoru multikina hajlovali a poprali se údajně i s ochrankou. „Taková rvačka však tady bývá tak maximálně jednou za rok,“ uzavírá mladý muž.

Sami policisté a městští strážníci se však k případu prozatím vyjadřují s velkou opatrností. „O konkrétním zapojení tohoto svědka do incidentu nemám v tuto chvíli bohužel žádné bližší informace. Vždycky se však najdou lidé, kteří jsou ochotni pomoci, a za to jim patří náš dík,“ uvedla krajská policejní mluvčí Lenka Heřmanová.