Je sobota odpoledne a koná se smyšlená bitva z konce 2. světové války.

Rozdíl generací

„Vzal jsem sem vnuka. Vidí to úplně jinak než já. Narodil jsem se ve čtyřiačtyřicátém a sám bych sem dobrovolně asi nešel. Pro mě je to příliš živá věc, i když jsem válku naštěstí v podstatě minul,“ říká Josef Váňa z Českých Budějovic.

Důchodce ještě dodává, že i když je „Bitva o Budějovice“ jen hraní na vojáky, možná je to lepší, než kdyby se na válku a utrpení s ní spojené úplně zapomnělo. České Budějovice byly osvobozeny až na samém sklonku 2. světové války v Evropě, kdy do města dorazily jednotky Rudé armády. Nacistická vojska většinou prchala směrem k nedaleké demarkační linii, aby se dostala do amerického zajetí. Nejblíže k Českým Budějovicím byli západní spojenci – americká armáda, v Kněžských Dvorech.

Boje na jihu Čech v květnu 1945 bohužel přinesly nejen střetnutí pravidelných vojenských jednotek, ale i masakry civilního obyvatelstva ze strany ustupujících nacistických jednotek, hlavně SS se tak mstily za záškodnické akce nebo za snahy zastavit a odzbrojit ustupující vojska.

Slepé náboje

Pro většinu účastníků sobotní akce ovšem pohled na události staré přes šedesát let výrazně pozměnil běh času. Atmosféra i tak nepostrádala na působivosti a na nedalekém sídlišti mohl mít leckdo skutečně dojem, že na cvičišti zuří regulérní boj.

V okopech, vyhloubených v několika řadách za sebou, očekávali útok členové klubů vojenské historie v uniformách wehrmachtu. Hlas z amplionu seznamoval diváky nejen se situací na „bojišti“, ale také s děním stranou „hlavní scény“, kam nebylo možno dohlédnout.

Ukázka začala po 15. hodině. Finále přišlo kolem půl čtvrté. Nejprve se objevila motospojka, která vysadila průzkum Rudé armády. Ten zjistil pozice nepřítele a podal zprávu velení. Pak se trojice průzkumníků vrátila a zahájila palbu. Vzápětí se objevila posila v podobě tanku s jednotkou samopalníků a vojenským vozidlem.

„K zemi, srovnat vpravo,“ zazněly po vysazení samopalníků povely v ruštině a začal útok na pozice wehrmachtu. Pak mohlo několik tisíc diváků sledovat zblízka likvidaci pozic nepřítele za ohlušujícího doprovodu palby slepými náboji a za využití dalších pyrotechnických efektů. „Nemělo to chybu. Takhle na živo je to lepší než válečný film, i když tam jsou jasně lepší efekty,“ konstatoval jeden z přihlížejících, pětadvacetiletý Michal Juračka z Českých Budějovic. „Přišli jsme se podívat s kamarády, stejně jako vloni. Jestli to budou pořádat příští rok, určitě přijdeme zase,“ dodal mladík a připojil, že byl zvědavý i na známého, který se v uniformě akce zúčastnil na straně spojenců.

Divákům byly na cvičišti už dopoledne k dispozici různé atrakce a Armáda České republiky přispěla ukázkou současné techniky, například raketového systému. Svou práci předvedli i zástupci městské policie a Policie České republiky.