Slavnostní uvítání se odehrálo v obecním úřadě. „Chci vám všem poděkovat, že jste přijely obohatit náš program. V Arbesbachu jsme prvního července prožili krásný den na hudebních slavnostech a rádi bychom vám to dnes oplatili,“ řekla v úvodu setkání Marie Švejdová z Blaťáckého souboru. „Moc si vážíme podpory sponzorů, za podporu našich tradic. A vítáme Hanáky z Troubek. Letos je to deset let, co dokázali z gruntu přestavět svoji obec a my si velmi vážíme toho, že jsou to naši přátelé,“ doplnila umělecká vedoucí ševětínského souboru.


Dalšími účastníky akce byly Tetky z Kyjova a Dětský soubor ze Skoronic. Rakouské hosty přivedlo do Ševětína partnerství s nedalekým Borkem. „Jsme partnery asi tři roky,“ zmínil Josef Weidmann, starosta obce, která leží nedaleko Zwettlu.


Místní soubor se jmenuje Venkovská mládež a vedle starých tanců, podobných jihočeským, patří do jeho repertoáru i tanec s „pleskáním podrážek“. „Máme přibližně dvacet aktivních členů,“ řekl osmnáctiletý Matthias Niemann, jehož oblíbeným tancem je variace na písničku Svatební pochod z Zilletalu.
Přes dvě desítky let jezdí na návštěvy Ševětína soubor Hanák z Troubek nad Bečvou. „Pro náš tovačovský region jsou typické klasy a srdíčka ve zlatě,“ popsal jednu z charakteristických ozdob na krojích svých kolegů Stanislav Vojtek, vedoucí souboru. Sličné Moravanky zastupovala při vítání Iveta Černošková s kvítím ve vlasech, pohříchu ne pravým. „Pravý věneček je z květů, protože dříve děvčata na dožínky oblékala kroje, jen když byl květů dostatek,“ přiblížil Vojtek.


„Věneček se nosil výjimečně. Obvykle máme na vystoupení šátky, ručně vázané před vystoupením,“ doplnila mladá Hanačka. Poděkování za úrodu se tradičně uskutečnilo na dvoře místní fary a kromě samostatných vystoupení se všechny soubory sešly večer na společné taneční zábavě.