Soubor má třicet pět až čtyřicet členů všech generací, i když jeho vedoucí Marie Švejdová přiznává, že udržet u folklorní činnosti ty nejmladší je stále větší problém. „V určitém věku začnou mít děti jiné zájmy a málo se jich pak do souboru vrací," stýská si a dodává, že stejné to bylo i dříve, jen zájmy dětí se časem mění. „Dnes chce mít rodič doma úspěšného sportovce, děti mají různé koníčky. Přesto máme v souboru členy všech generací," říká Marie Švejdová s tím, že Blaťáckému souboru pomáhá i dětský soubor Blaťáček, jehož členové do dospělého souboru postupně přecházejí.

Dostatek hudebníků

Folklorní kroužek funguje dokonce i v místní mateřské škole. „Paní učitelka je členkou sboru," vysvětluje Marie Švejdová, která je členkou Blaťáckého souboru Ševětín od jeho vzniku v roce 1975. Nedostatek mladé krve netrápí hudební část souboru. „Muzikanti vedou k hraní i své děti a ty pak v souboru většinou zůstávají," přikývla.

Folklorní soubor lpí na tradicích a šíří jejich slávu bez nadsázky po celém světě. Blaťácký soubor vystupoval 
v Itálii, Německu, Rakousku, Polsku nebo Chorvatsku. „Pravidelně k nám už dvacet let jezdí studenti z holandského gymnázia. Vždy je nějak zapojíme do programu," usmívá se Marie Švejdová a pokračuje. „Jezdili k nám i Čechoameričané, kteří pátrali po svých kořenech. Speciálně ti jsou vždycky nadšení, jak si vážíme tradic a jak je udržujeme. Měli jsme tu i turisty z Thajska. Ti byli úplně nadšení. Učili se naše tance a písně, vždy si to chtěli vyzkoušet," vysvětluje Marie Švejdová, která v čele souboru působí již třiadvacet let a ráda by svou funkci přenechala někomu mladšímu. „Zatím se ale mladí nehrnou," usmívá se.

Blaťácký soubor byl založen na podzim roku 1975 při Osvětové besedě v Ševětíně. Tehdy měl padesát jedna členů. Ti vystupovali v původních zapůjčených blatských krojích. Později byly pořízeny z prostředků Okresního úřadu v Českých Budějovicích jejich repliky. Soubor má od roku 1979 i dětskou složku. Blaťáček sdružuje děti ve věku od čtyř do čtrnácti let. Věnuje se především lidovým tanečkům a zpěvu, ale také hrám zaměřeným na různá roční období. Blaťácký soubor čekají 21. prosince i dvě vánoční vystoupení. „Ve čtyři hodiny odpoledne vystoupíme ve Veselí nad Lužnicí 
a od šesti hodin v Ševětíně," zve na závěr Marie Švejdová.