Odborníci se shodují, že přísnější režim na motoristy platit zhruba první dva měsíce, pak se vše vrátilo do starých kolejí.


„Za rok bylo celkem zadrženo tři sta deset řidičských průkazů. Za přestupky, které projednala Policie ČR, městská policie a správní orgány byl 58 222 řidičům udělen záznam, který spadal do bodového hodnocení,“ uvedl včera František Leština z matričního úřadu magistrátu Českých Budějovic. „Dvanácti bodů dosáhlo šestatřicet motoristů. Obecně lze konstatovat, že v převážné většině se jedná o řidiče jejichž jména jsou už i novým pracovníkům již dobře známá,“ doplnil Leština s tím, že sedmdesát tři řidičů má na svém „kontě“ mezi osmi až jedenácti body.


„My jsme zabavili za rok jen jeden řidičský průkaz,“ doplnil českobudějovického kolegu vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství v Týně nad Vltavou Jaroslav Hrabal.

„Nový zákon a bodovací systém určitě přínos má, ale na silnicích chybí kontrola. Policie prostě na silnicích není vidět,“ pomyslel si Hrabal a dodal, že v obvodu Týna nad Vltavou jezdí 9 295 řidičů. Z toho nasbíralo po bodu 105 šoférů a například dva body má již 166 lidí. „Sedm bodů vlastní již dvaadvacet řidičů,“ zdůraznil vedoucí vltavotýnského odboru.


„Lidé pořád jezdí jako šílení. Podle mého by na ně platily vysoké pokuty jako mají v Rakousku anebo Německu. Pro někoho dneska tisíc korun není vůbec nic. Dávala bych jim pořádné sumy a hlavně nový zákon by měl přitvrdit,“ podotkla sedmadvacetiletá Martina Jáchymová, která zrovna čekala s kočárkem na autobus.


To, že by na silnicích ubylo díky bodovému systému nehod, si netroufají tvrdit ani dopravní policisté z českobudějovického okresu. K dopravním haváriím vyjížděli letos ale o poznání méně.


„Od 1. července 2005 do 30. června 2006 to bylo na Českobudějovicku celkem 3 882 dopravních nehod, při kterých zemřelo 21 lidí, 81 bylo těžce zraněno a 545 mělo lehká zranění,“ uvedla krajská policejní mluvčí Jana Kameníková.


Ve stejném období poté, co vstoupil nový zákon v platnost, tedy od začátku července 2006 do konce června 2007 napočítali dopravní policisté na Českobudějovicku zhruba o osm set nehod méně. Celkem to bylo 3097 havárií, které si vyžádaly 17 mrtvých, 57 těžce a 561 lehce zraněných.


„Nelze ale říci, že by k poklesu dopravních nehod došlo díky účinnosti nového zákona,“ dodala Kameníková. Nižší počet nehod lze dle jejích slov přičítat i tomu, že v případě, kdy vzniklá škoda nepřekročí částku padesát tisíc, si to řidiči vyřeší mezi sebou a policisty nevolají.


Některé nehody ale také lidé nehlásí z obavy dvojího postihu – finanční pokuty a ztráty bodů.