Nováčci sbírají podpisy, nejsilnější strana chce nasadit na čelo boje o radnici současného primátora Jiřího Svobodu. Partaje už se začínají šikovat do podzimních komunálních voleb v Českých Budějovicích. Velká část bude mít jasno o kandidátkách v květnu.

Nejsilnější stranou dnešního zastupitelstva je s deseti mandáty ANO. Podle náměstka primátora Františka Konečného se bude návrh kandidátky schvalovat 21. května. „Od prvního až do čtyřicátého pátého místa plus náhradníci,“ říká František Konečný. „Zatím jsme navrhovali pana Svobodu,“ dodává František Konečný ohledně lídra a naznačuje tak, že ANO by do voleb vedl současný primátor Jiří Svoboda.

V koalici je druhou nejsilnější stranou ČSSD. Ta chce rozhodnout o kandidátce v také příští měsíc. „Předpokládám, že do konce května budeme mít kandidátku hotovou,“ říká náměstek primátora Petr Podhola a připojuje, že nyní se shromažďují návrhy z místních organizací.
O posty v zastupitelstvu se bude ucházet jako nováček třeba i hnutí Čisté Budějovice.

V komunálních volbách v roce 2014 kandidovalo v Českých Budějovicích 17 subjektů. Do zastupitelstva (má 45 členů) se nakonec dostalo sedm stran či hnutí.

Dvě stě podpisů sehnalo za uplynulý týden na svou podporu nové politické hnutí Čisté Budějovice. Podle spoluzakladatele Jana Mádla potřebuje podpisů tisícovku, aby se mohlo zúčastnit podzimních komunálek. „Rádi bychom postavili vlastní kandidátku,“ říká Jan Mádl, ale zatím nevylučuje, že dojde ke spojenectví s dalším subjektem. Některé nabídky už ale jeho vznikající hnutí odmítlo. „Zatím nemáme lídra, je možné, že to budu já,“ říká Jan Mádl a s úsměvem zdůrazňuje, že slavného bratra „nenasadí“. „Určitě kandidovat nebude. O politiku se zajímá, ale neměl by na to čas,“ říká Jan Mádl.

Strany, které už v zastupitelstvu působí, chtějí mít jasno většinou do května, nejpozději do června. Například ODS chce mít podle radního Michala Šebka kandidátku známou a zveřejněnou do prázdnin. „Kandidátů na lídra máme v tuto chvíli více,“ říká Michal Šebek s tím, že osobně je přesvědčen, že známá tvář strany Jan Zahradník určitě kandidovat bude a jeho případná pozice lídra se nyní diskutuje. Předseda KDU-ČSL v Českých Budějovicích Rudolf Vodička zmínil, že na post jedničky jsou zatím dva uchazeči. Lídr bude určen 10. května a do konce května pak celá kandidátka.

V opozičních lavicích je nejsilnější hnutí Občané pro Budějovice. Podle předsedy klubu Ivo Moravce už bylo dohodnuto, že lídrem v komunálkách bude bývalý primátor Juraj Thoma. Potřebných 45 jmen i náhradníky už HOPB má. „Jen se musíme dohodnout na pořadí,“ říká Ivo Moravec a doplňuje, že se tak stane určitě před prázdninami.

Komunisté vybírají jedničku do voleb ze tří možností. „Bude to jeden z nás, kteří jsme v zastupitelstvu,“ naznačil předseda klubu Ivan Nadberežný a připojil, že všechna jména by měla být známa nejpozději v červnu a komunisté podle něj chtějí dát co nejvíce prostoru mladým.

O prvním místě už je jasno v TOP 09. „Lídr budu já,“ říká zastupitel Tomáš Bouzek a dodává, že se ještě jedná s nezávislými kandidáty. Hotovo má být do prázdnin.

O mandáty se chtějí ucházet i Zelení, kteří teď v zastupitelstvu nejsou. „V zájmu menšího počtu kandidátek jsme se rozhodli jít společně s Piráty,“ říká za Zelené Svatomír Mlčoch. Třeba Realisté podle Aleše Trdly zatím hledají vhodného spojence.

K zastupitelům, kteří se z různých důvodů rozešli se svými stranami, ale v zastupitelstvu zůstali jako nezařazení patří například Slavoj Dolejš nebo Eliška Richtrová. „Nechci kandidovat,“ uvedl na dotaz Deníku Slavoj Dolejš. Eliška Richtrová svou účast ve volbách zvažuje.
Volby by měly být v říjnu.