Do svízelné situace se dostává plán zřídit od začátku příštího školního roku v Českých Budějovicích Waldorfské lyceum. Podle zastánců myšlenky vzniku waldorfské střední školy na jihu Čech za to do značné míry může zdržovací taktika ministerstva školství.
To mělo, jak tvrdí právník školy, již koncem dubna rozhodnout o právním rozkladu, kterým příznivci školy zpochybňují dřívější negativní postoj ministerstva k jejich záměru. Místo toho ale úředníci do Budějovic poslali jen strohou zprávu, že se vyjádří až v červnu. Důvod neuvedli.
„Je to zvůle," zlobí se pedagogové, rodiče i děti, které by lyceum rády studovaly. „Nechávají nás takzvaně vycukat stejně jako před několika lety kolegy v Semilech. Tam se přesto podařilo Waldorfské lyceum otevřít. Ani my se nevzdáváme," říká odhodlaně ředitelka budějovické waldorfské základní a mateřské školy Milena Vlčková.
Jedním dechem ale připomíná, že současná nejistota trápí nejen rodiče a současné deváťáky, kteří museli dělat přijímací zkoušky na jiné střední školy a zřejmě ještě dlouho nebudou vědět, do které nakonec v září nastoupí, ale i pro pedagogy. „Nemáme jasno o úvazcích na další rok, učitelé neví, jak situaci řešit v současném zaměstnání. Komplikovaná jsou i jednání o prostorách pro lyceum, když není jisté, zda vůbec otevře," naznačuje peripetie.
Samo ministerstvo školství tvrdí, že lhůta pro vydání rozhodnutí ministra neuplynula. „Správní řízení v předmětné záležitosti tudíž nebylo pravomocně ukončeno. Proto nemůžeme záležitost komentovat," vzkázal Deníku tiskový odbor.
Podle ředitelky školy Mileny Vlčkové je ale právní zástupce školy přesvědčen, že ministerstvo by mělo na odvolání reagovat bezodkladně, nejdéle do 30 dní. „Pokud by bylo posouzení problému složité, může se lhůta prodloužit o další měsíc, ale protože si ministerstvo nevyžádalo žádné další podklady či informace, jeví se nám jeho postup jako nečinnost," myslí si.
Ona sama oponovala oznámení, že škola má čekat odpověď až v červnu. „Ptala jsem se, zda nejde o nedorozumění, a žádala informace o dalších úředních postupech, můj dopis ale zůstal bez odpovědi," krčí rameny Milena Vlčková.
Vedení školy ani rodiče školáků si takové jednání nechtějí nechat líbit. „S naším požadavkem se opět obrátíme jak na premiéra, který nám v osobní odpovědi již vyjádřil podporu, tak i na ombudsmanku. Nemůžeme dále přihlížet, jak ministerstvo nezákonnými a diskriminačními postupy brání našim dětem ve vzdělávání, které si vybraly a které v jiných krajích ČR existuje," říká jeden z rodičů Norbert Havránek.
„Z dřívějších obdobných případů týkajících se waldorfských škol víme, že úředníci ministerstva školství takto postupovali již vícekrát – a to nelze považovat za náhodné. My jsme rozklad dokázali připravit za dva týdny – a ministerstvo nedokáže za měsíc, a dokonce ani za dva, připravit podklady pro rozhodnutí ministra?" diví se.
Radomír Koníř, člen správní rady, se připojuje: „Když nemají věcně podložené argumenty, porušují zákony. Bezohledně prosazují svou zvůli proti zájmům nás občanů i proti rozvoji vzdělávání v České republice, které je v souladu s uznávanými světovými trendy," poukazuje.
I on věří, že se v Budějovicích navzdory překážkám první ročník Waldorfského lycea v září podaří otevřít. Zájem mají jak současní deváťáci budějovické Waldorfské základní školy, tak žáci stejně zaměřené školy v Písku. Jenže ministerstvo i Jihočeský kraj se staví k záměru zřídit od září v Budějovicích waldorfskou střední školu zamítavě.