Ty si zájemci musí na internetu anebo za pomoci úředníků radnice či zaměstnanců školek vyzvednout nejpozději do konce tohoto týdne.

Už teď je ale jasné, že ne všem zájemcům budou mateřinky schopné vyhovět.  Celkem nabízejí 860 volných míst, rodiče si ale jen do středečního odpoledne stihli vyzvednout o 300 přihlášek víc.

Ani náměstek primátora Petr Podhola neočekává, že se v mateřinkách najde místo pro všechny zájemce. „Osobně se domnívám, že kapacita postačovat nebude," říká. Kolik míst bude v mateřinkách letos chybět, se ale podle něj nedá odhadnout. Vloni to bylo 500 míst, ale 300 dětí by mělo nástup až koncem května a později. „Fakticky bylo kolem 200 dětí nepřijatých," vypočetl náměstek.

Letos bude situace zřejmě obdobná. „Přemýšlím, zda má vůbec cenu to zkoušet," pochybuje o úspěchu se svou žádostí máma teprve dvouletého chlapce Monika Krausová.

Ve školkách má město 3115 míst, od roku 2010 zvedlo kapacitu o 291 míst. Dalších 300 nabízejí soukromé subjekty. Podle Petra Podholy mají velký dluh satelity kolem Budějovic. „Bytová výstavba tam roste, ale kapacita školek tomu neodpovídá. Abychom stavěli naši síť i na satelity, není možné," zdůrazňuje.

Na první krok do školky mají rodiče už jen pár dní

Jednodušší, přehlednější a spravedlivější systém zápisů do školek spouští v letošním roce České Budějovice. Odehrají se zčásti v elektronické podobě. Pro rodiče to znamená, že si musí v první řadě právě přes počítač obstarat přihlášku.  A mají na to včetně víkendu poslední čtyři dny, v neděli termín vyprší.

„Od začátku března si zájemci mohou na webu vygenerovat žádost o přijetí dítěte do mateřské školy. Je jednotná pro všechna naše zařízení," říká náměstek primátora Petr Podhola s tím, že kdo nemá přístup k internetu, mohl   ve vybraných dnech navštívit mateřské školy (Ještě ve čtvrtek pomohou zájemcům v MŠ Sedmikráska, MŠ Papírenská, MŠ U Pramene a MŠ K. Šatala) nebo na odbor školství na magistrátu.

Tam s vyplněním žádosti a jejím vytištěním  příchozím pomáhají stážistky. „Především ve dny, kdy jsou na radnici úřední dny, chodí lidí poměrně hodně, je jich tak patnáct za den," odhaduje zájem rodičů vedoucí odboru Dagmar Koubová.

Město má díky elektronickému přihlašování přehled o aktuálním zájmu, ten již nyní o více než čtvrtinu převyšuje počet volných míst. Kolik žádostí ale splní kritéria, z nichž velmi důležitý je věk dítěte a jeho trvalé bydliště v Českých Budějovicích, ukáží až příští týdny.

Od 1. do 3. 4. budou zápisy přímo ve školkách. Do těch rodiče mohou roznést libovolný počet kopií přihlášek, připojit musí i další doklady včetně lékařských potvrzení.  „Od 10 dubna mohou rodiče očekávat informaci, jestli bylo dítě přijato," dodává Petr Podhola s tím, že vyrozuměni mohou být formou sms, mailem nebo telefonem, podle toho, jaký kontakt uvedou na přihlášce.