O pravidlech pro podnikání, ve kterém se každý rok točí miliardy korun, budou tento týden rozhodovat poslanci. Půjde o novelu loterijního zákona, která vzbuzuje velké emoce, protože by mohla obcím sebrat některé pravomoce.
Například Českým Budějovicím by byla k ničemu podzimní vyhláška, podle které nové herny vznikat nesmí a ostatní se musí řídit poměrně přísnými pravidly.
Podle budějovického primátora Juraje Thomy sice návrh novely zákona umožňuje zakazování určitých her na území celého města, ale zároveň nezohledňuje současný technologický vývoj, který zná i jiné druhy hry.
„Ještě před zahájením poslanecké schůze jsem proto oslovil všechny zástupce ODS v parlamentu, aby boj obcí a měst podpořili tím, že schválí původně předložený návrh,“ uvedl Thoma.
Zřizování heren dosud povolovaly obce nebo ministerstvo financí. Nyní však obcím hrozí, že budou mít možnost buď herny zakázat úplně, nebo budou muset jejich vzniku pouze nečinně přihlížet. Přišly by totiž o možnost účastnit se povolovacího řízení.
Omezit herny by obce mohly jen v těsné blízkosti nemocnic, škol nebo úřadů či v historických centrech měst. Starostové také poslancům vyčítají, že obce nemají žádné příjmy z provozu videoterminálů a nemohou o nich ani rozhodovat.
Naopak za hlavní výhodu novely zákona považuje jeden z autorů pozměňovacího návrhu a jihočeský poslanec Petr Braný to, že přinese obcím další peníze do rozpočtů. „Provozovatelé budou muset odvést obcím o 1,5 až 2 miliardy korun navíc,“ připomněl Braný.
Kromě obcí mají k tomuto návrhu novely zákona velké výhrady i samotní provozovatelé hazardních her. Mnohem více by jim například vyhovovala dnes platná vyhláška krajského města.
Podle Zdeňka Bartáka z Unie asociací zábavního průmyslu vytváří přílišná regulace hazardu nerovnoprávné podmínky, které mohou být podhoubím pro korupci.
„S tímto návrhem zásadně nesouhlasíme, protože odebere obcím jejich pravomoce. Je pravda, že je někdy zneužívají a zakazují hazardní hry i tam, kde k tomu není žádný důvod,“ vysvětlil Barták. Mnohem větším problémem je podle něj to, že obcím chybí chuť o celém problému diskutovat.
Za světlou výjimku přitom označil právě jihočeskou metropoli. „V Budějovicích jsme uzavřeli v září loňského roku s primátorem dohodu, která se týkala odstranění vnější světelné reklamy na jackpoty i hazardní symboly, zavedení funkčního kamerového systému do provozoven a uzamykání po půlnoci. Výsledek je víc než uspokojivý,“ připomněl Barták.
Stovky automatů
Posílení pozic obcí patří mezi priority Svazu měst a obcí ČR. Jeho výkonný místopředseda Jaromír Jech říká, že se snaží i napravit to, co způsobil Miroslav Kalousek, když pustil sázkaře na internet.
„Chceme, aby loterie neměly povolení na deset let, ale ani na navrhované tři roky. Přes Senát se snažíme ho zkrátit třeba jen na měsíce,“ řekl Jech, který zastává i názor, že by obce měly mít příjem i z videoterminálů. Ty jsou však dosud plně v kompetenci ministerstva financí. Obce nejsou u nich ani účastníky povolovacího řízení.
V krajském městě je v současné době sto šest míst, na kterých je povoleno provozování výherních hracích automatů.
„Díky vyhlášce ze září loňského roku nemůžou nové provozovny vznikat. Ve městě je teď přibližně šest set padesát automatů. Před dvěma lety jich přitom bylo zhruba necelých osm set,“ uvedla mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.