„To snad nemyslí vážně!“ „Cože?“ „Tak to jsme v háji.“ Takové výkřiky zněly včera přeplněnou menzou českobudějovické Vysoké školy technické a ekonomické (VŠTE) poté, co zde rektor Marek Vochozka oznámil, že jej náměstek ministryně školství Vlastimil Růžička vyzval k zahájení jednání o majetku školy a přechodu studentů na jiné školy.

„Když jsem se dozvěděla, že by školu mohli zrušit, byl to šok. Znamená to konec jistoty, kterou nám škola dává,“ reagovala studentka Petra Slavíková. Zvěsti o možném zavření školy se začaly mezi studenty šířit na začátku týdne, většina z nich jim zprvu nepřikládala velký význam. Jak však informací přibývalo, rozhostil se na škole strach. „Všichni se bojíme. Tahle škola je pro mě ideální, jakákoli změna by znamenala komplikaci,“ řekla Lucie Horkelová.

Studenti, kteří na VŠTE již složili řadu zkoušek, mají obavy, že veškerá jejich snaha teď přijde vniveč. „Na Jihočeské univerzitě mají jiné podmínky a mám strach, že by mi při přestupu neuznali plno předmětů. A přece nebudu znovu studovat to, co už jsem úspěšně absolvovala tady,“ zdůraznila Martina Strnádková. Podle ní by ministerstvo mělo alespoň nechat dostudovat ty, kteří byli na školu řádně přijati.

Většina stávajících studentů se pro VŠTE rozhodla také proto, že chtěli studovat v jižních Čechách. Mnozí z nich tu mají vybudované zázemí a například přechod na pražské ČVUT pro ně není řešením. „Nemám náladu ani finanční prostředky na to, abych šel studovat do Prahy. Kdyby školu skutečně zrušili, znamenalo by to pro mě asi konec studia stavebnictví,“ posteskl si Jakub Fiedler.

Rektor při včerejším setkání znovu zdůraznil, že postup ministerstva je podle jeho názoru nezákonný a škola se bude bránit. „Pana náměstka jsem vyzval, aby vše do pěti dnů vysvětlil. Pokud tak neučiní, podáme soudní žalobu,“ řekl. Jeho slova přítomní studenti ocenili hlasitým potleskem.