Nacistická okupace jim změnila život, přesto se nepodrobili a v řadách československé zahraniční armády bojovali za svobodu vlasti. Mezi tisícovkami lidí, kteří nasazovali život v bojích druhé světové války, byl i plukovník Milan Malý z Českých Budějovic. Účastnil se bojů na Středním východě, u Tobruku a pozdějí létal u 312. čs. stíhací perutě v Anglii.

Útěk do armády
Německá armáda obsadila okleštěnou republiku 15. března 1939. Byli jsme ročník 1923 a po okupaci jsme museli na práci do Německa,“ vzpomíná Milan Malý.

Na nucených pracích se dozvěděl, že ve Francii vzniká zahraniční čs. armáda.
„S dalšími kamarády jsme se rozhodli, že se do Francie nějak dostaneme. Utekli jsme a cestovali přes celé Německo do Rakouska a odtud do Jugoslávie.“

Milanu Malému bylo tenkrát sice pouhých šestnáct let, přesto věděl, že se do boje s nacisty musí aktivně zapojit.
„Do naší armády ve Francii mě v Bělehradě na francouzském konzulátu odváděl major Novotný,“ pokračuje Milan Malý. „Povídá mi: Kluku, co s tebou budu dělat? Frantíci berou až od 17 let a tobě je 16 a půl. Tak mě o rok postaršili a bylo to.“

Bojoval u Tobruku
Jenže mezitím Francie kapitulovala. „Angličané se dohodli s naší vládou a odvezli nás do palestinského přístavu Haifa. Tam se formovala naše jednotka na Středním východě pod vedením Klapálka.“

Vycvičený Milan Malý pak proti fašistům bojoval v Sýrii i Libanonu. Jeho jednotka bojovala i u Tobruku. „Když pak bylo třeba doplnit naše letectvo ve Velké Británii, přihlásil jsem se, protože létat byl můj velký sen.“ Po absolvování výcviku v Kanadě byl s hodností seržanta přidělen k 312. stíhací peruti v Anglii a zúčastnil se bojů, které v závěru války peruť absolvovala.

Po skončení války přiletěl Milan Malý do Československa a působil na letišti v Českých Budějovicích. „V roce 1949 mně řekli, že nemohu sloužit v Československé lidové armádě, protože jsem bojoval na Západě, což se neztotožňuje s tezí komunistické strany,“ vysvětluje Milan Malý.
Měl štěstí, že ho nezavřeli jako mnoho jiných zápaďáků. „Létat už jsem pak ale nesměl. Až do roku 1991 jsem sloužil v kalírně u pecí jako kalič,“ doplňuje plukovník Milan Malý, jeden z mnoha hrdinů, jehož nacistická okupace v roce 1939 nezlomila.