Pět dní držel hladovku. A pět dní bivakoval Pavel Pavlík z Českých Budějovic v Týně nad Vltavou v dodávce zaparkované před domem Dany Kašparové, bývalé spolumajitelky firmy Stakoplast. Tato společnost údajně dluží Pavlu Pavlíkovi 650 tisíc korun za opravy střech dvou domů. Nezaplacený dluh v takovéto výši ho existenčně ohrožuje.

Živnostník, který předfinancoval opravu střech nákupem materiálu, a jehož zaměstnanci čekají stejně jako on na výplatu, o svém protestu řekl: „Chci poukázat na to, jak firmy, tedy právnické osoby, likvidují živnostníky. Firma vyhraje zakázku, práci předají nám. Když pak přijde na placení, převedou firmu na bílého koně a řeknou, že už nic nevlastní, a nemusí tedy ani nic platit. Tento problém by měl umět řešit stát."

Druhý bývalý spolumajitel Stakoplastu Vladimír Vlasák Deníku už v týdnu sdělil, že ke kauze se vyjádří koncem týdne po poradě s právníkem. V pátek byl jeho telefon nedostupný. Nespojili se s ním ani věřitelé. Zoufalá situace dovedla Pavla Pavlíka až k nestandardnímu postupu. Zkušeností s neplacením od zadavatelů má za sebou už více a řešení se mu zatím nikdy nepodařilo najít.

V pátek, kdy živnostník hladovku ukončil, jej přišli do Týna nad Vltavou podpořit další věřitelé firmy Stakoplast. Situace je pro všechny svízelná, protože firma byla údajně prodána Dominiku Řečníkovi za pouhé dva tisíce korun. Ten prý žije v Praze a s věřiteli Stakoplastu nekomunikuje. Podle nich firma dluží přes pět milionů korun.

Na pomoc státu už se nespoléhá. Pavel Pavlík, který nedostal zaplaceno za odvedenou práci, proto pět dní hladověl, aby na svůj problém upozornil veřejnost.

Není však sám s podobnými starostmi. Ostatní, kterým stavební firma Stakoplast prý dluží, jej přijeli v pátek podpořit do Týna nad Vltavou a vyvěsili na auto transparent s výzvou k zaplacení dluhů. Společně se vydali nejprve do vltavotýnského sídla firmy a pak před dům bývalé spolumajitelky Stakoplastu Dany Kašparové. Ani na jednom místě ale nikoho nezastihli.

Jindřich Vaněček, jenž je v podobné situaci jako Pavel Pavlík a který inicioval páteční setkání věřitelů, vidí zásadní problém v roli státu a špatné legislativě. „Neplacení faktur by mělo být zákonem postihnutelné," řekl. „V cizině to funguje jinak. Snad v Rakousku je postup takový, že předáte neproplacenou fakturu na finanční úřad. Ten vám pohledávku zaplatí a pak ji vymahá po věřiteli." Jindřich Vaněček zmínil, že bývalí majitelé Stakoplastu vlastní i jiné firmy, které dál podnikají. „Je zapotřebí nějaký zákaz podnikání pro neplatiče. Ale neměl by se vztahovat jen na firmu, ale i na osobu."

Do Týna nad Vltavou přijel i Jiří Husák. Chtěl tak podpořit kamaráda. A mluvil rozhořčeně o křivdě: „Stát by se měl postarat. Je to zlodějna. Normální je takové věci trestat. Kdo poctivě maká a dře, je na tom nejhůř."

Autor: Radka Doležalová