Z nich mají šanci uspět na trhu práce hlavně jedinci kvalifikovaní pro řízení nákladních aut. Případně ti, kdo chtějí pracovat jako obchodní zástupci, pracovníci bezpečnostní služby, kuchaři, prodavači, montážní dělníci, číšníci či administrativní pracovníci. To jsou totiž nejčastěji nabízené pracovní pozice.

Josef Celjak je v evidenci úřadu práce od konce letošního ledna. Je vyučený mechanik seřizovač. Ve svém oboru pracoval čtyři roky. Zdravotní problémy se zády ho ale donutily z práce odejít.

Registroval se do evidence úřadu práce a zvažuje, co by mohl dělat dál. Kromě strojírenství má blízko i ke kultuře. Je totiž členem českobudějovické hudební skupiny Depakinechrono, také proto by si uměl představit své další působení v hudební oblasti.

„I když je hodně těžké najít práci v kultuře. Organizujeme s kamarády v Budějovicích koncerty různým zahraničním kapelám. Bylo by fajn, kdybych mohl pokračovat v tomto duchu. Ale nevím, jestli se mi podaří tím uživit. Bohužel nemám řidičský průkaz. A to je také problém," říká sedmadvacetiletý Josef.

V minulosti pracoval i jako recepční v domově důchodců. Také tato práce ho bavila. „Je to práce s lidmi, všichni tam byli fajn. Práce v turnusech mi vyhovovala. Mohl jsem se dobře věnovat i hudbě," popisuje své pracovní zkušenosti Josef Celjak a chválí i tehdejší finanční ohodnocení práce v domově důchodců.

Po ukončení střední školy se chtěl co nejrychleji osamostatnit od rodičů, také proto nepokračoval v dalším studiu a nastoupil hned do práce. Teď je před ním nové rozhodování a hledání práce, která by ho uživila, připadala by mu smysluplná a nezatěžovala by přespříliš jeho zdraví.

RADKA DOLEŽALOVÁ