Ti loni 4. října přišli do holičství v Oberammergau a čekají na ostříhání vousů a vlasů, které si předtím měsíce nechali pro představení růst. Po derniéře se šli opět zcvivilnit, což zachytil fotograf Karl-Josef Hildenbrand z Kaufbeurenu. Získal tak prémii 2500 eur. Jak napsal pasovský deník PNP, jeho snímek porota vybrala ze 780 fotografií jednomyslně. Oceněné snímky si můžete prohlédnout mj. na www.pnp.de/nachrichten/bayern.

Hledání pokračuje

Deník PNP zaznamenal další den hledání dvou pohřešovaných rybářů Christophera E. (22) a Tobiase W. (21) z Neureichenau zmizelých v sobotu za silného větru na Lipně. Ve středu je podle listu hledalo za hustého sněžení kromě 50 záchranářů včetně potápěčů také 150 pomocníků, mezi nimiž byla padesátka krajanů obou chlapců. „Prohlédáváme systematicky břehy,“ řekl PNP starosta Neureichenau Walter Bermann. Deník rozvádí, že pomocníci byli rozděleni do sedmi až desetičlenných skupin a procházeli určené pětikilometrové úseky kolem vody.

„Otcové obou chlapců byli rovněž na místě neštěstí,“ dodala PNP a citovala starostu Bermanna, že rodiče doufají, že jezero nezamrzne, což by hledání nešťastníků prakticky znemožnilo.

Na Marii zavřeno

Peter Schnedlitz, expert na obchod z vídeňské ekonomické univerzity, odhaduje v deníku OÖN, že z asi 60 000 obchodů v Rakousku mělo ve čtvrtek, na svátek Zvěstování Panny Marie, zavřeno. Obchod se ve všech branžích orientuje na vedoucí kapacity trhu, vysvětluje. Z těch letos například už popáté měla zavřeno Billa, poprvé také diskont Penny koncernu Rewe, neprodával Baumax. „Všude to zdůvodňovali tím, že chtějí zaměstnancům věnovat chvilku času a klidu,“ píše list. „Že by měli zavřeno i z finančních důvodů, to nechtěl nikdo potvrdit.“ Podle Schnedlitze představují osobní náklady 8. března i 20 procent obratu prodejny, takže leckde si rozmyslí, zda má za těch okolností smysl otevírat.

8. prosinec podle expertů představuje jen jedno procento roční tržby obchodů. Podceňovat prý ale nelze jeho stimulační roli: stal se sociální událostí, sluší se „ukázat se“ při něm na veřejnosti.

Zátah

V noci na čvrtek zorganizovala hornorakouská policie celoplošný zátah především zaměřený na řidiče pod vlivem alkoholu. „Celkem 1561 řidičů muselo podstoupit tzv. předtest,“ píší OÖN. „U 82 podezřelých policie provedla zkoušku, která u 63 byla pozitivní. Mezi nimi byla i 51letá řidička se 2,2 promile v krvi.“ 36 kontrolovaných mělo v krvi více než 0,8 promile, 27 od 0,5 do 0,79 promile.

Boletice ještě "nepadly" pod stůl

„Česko dál váží umístění konečného úložiště jaderného odpadu při hornorakouské hranici,“ burcuje linecký deník OÖN. „Boletice očividně ještě nejsou se stolu.“ S odvoláním na zemského radu pro životní prostředí Rudiho Anschobera list uvádí, že jižní část tohoto vojenského cvičiště už byla z úvah vyloučena kvůli geologickým zlomům. „Část blíiší k Prachaticím ale zůstává mezi potenciálními místy,“ píší OÖN. „V regionu situaci nahlížejí kriticky, ale ne hystericky,“ dodávají.

Do října 2012 má být dokončena studie proveditelnosti, po níž se prý rozhodne, zda Boletice zůstanou v okruhu kandidátů. Pokud ano, budou pokračovat hlubinné geologické průzkumy místa. V roce 2018 má být výběr zúžen na dva „finalisty“, v roce 2025 padne rozhodnutí o úložišti.

Anschober míní, že toto hledání je součástí českého atomového konceptu, který má vsadit na radikální výstavbu jaderných zdrojů. „Budeme úzce spolupracovat s neziskovými organizacemi, které podporují dotčené obce v jejich odporu proti zřízení úložiště na jejich území,“ prohlašuje. Podle OÖN se obává, že mnoho mluví právě pro Boletice. „Samozřejmě je riziko, že budou upřednostněny, protože na vojenském cvičišti jsou práva usedlíků drasticky umenšena,“ tvrdí „zelený“ rada.