Nový rekord v pojídání borůvkových knedlíků vytvořil v neděli v Borovanech Ondřej Posejpal z Pořešína. Během třiceti minut jich do sebe tento třiatřicetiletý chovatel koní nasoukal třiatřicet a porazil všech zbývajících dvaapadesát soutěžích. Bylo mezi nimi 39 mužů a 14 žen. Spotřebovali dohromady úctyhodných 981 knedlíků.

„Nijak jsem netrénoval ani nehladověl. Včera jsem byl na grilovačce, tak jsem se musel trochu přemáhat, ale vyšlo to,“ prozradil po závodě 82 kilogramů vážící rekordman. Mezi ženami obhájila titul již po čtvrté šestapadesátiletá Marie Drobilová z Borovan, která spořádala celkem dvaadvacet knedlíků.

Málo borůvek

„Jedlo se mi hůř než v předcházejících ročnících, protože je velké vedro. Ale i tak mám z toho velkou radost,“ podělila se po soutěži o své první dojmy. Radost z výhry je u ní o to větší, že si tento úspěch každoročně naděluje ke svým narozeninám. Přestože vypadala po soutěži celkem sytě, chystala se ještě večer vyrazit na grilování. „Tak jako každý rok, dáme si i letos steaky,“ doplnila s úsměvem Marie Drobilová.

V letošním roce dodaly borovanské kuchařky do šestého ročníku soutěže celkem 2500 borůvkových knedlíků. S jejich výrobou začaly už v půl čtvrté ráno a spotřebovaly na ni sto kilogramů borůvek, třicet kilo cukru, osmnáct kilo másla, osmdesát kilogramů mouky a tři kila droždí.

„Letos bylo borůvek poměrně málo, tak jsme je museli vykupovat po okolí,“ vysvětluje starosta Stanislav Malík. Kromě pojídání borůvkových knedlíků čekal návštěvníky Borůvkobraní například i první ročník mistrovství světa v chytání borůvek do pusy za jednu minutu. S počtem 22 jej vyhrál jednatřicetiletý chemik Martin Pleskot z Pardubic. O netradiční soutěži se dozvěděl od svých rodičů, kteří jezdí v červenci pravidelně do třeboňských lázní. Ve finálovém klání se Martin utkal se svým otcem Ladislavem.

„Vůbec jsem netrénoval, ale jsem od přírody hravý. Borůvky mám rád, ale borůvkové knedlíky vůbec,“ přiznal se širokým úsměvem na tváři šťastný novopečený mistr světa. Obdivuhodný výkon předvedl ve finále i jedenáctiletý školák Michal Smolek ze Slavče. Podařilo se mu chytit celkem osmnáct borůvek, a umístil se tak na krásném třetím místě.

Kromě borůvkových pochoutek mohli návštěvníci Borůvkobraní obdivovat v zámeckém parku při práci i čtveřici sochařů. Až do příští neděle zde budou vytvářet za pomoci motorových pil a dlát sochy na téma Přírodní živly. Jedním z umělců je i třiašedesátiletý Pavel Klabouch z Dobré Vody. „Jako materiál jsem si tentokrát zvolil dub. Lépe se vyřezává do syrového dřeva, protože vysychání trvá neúměrně dlouho,“ poodhaluje Klabouch svůj technologický postup.